| simiii08 a întrebat:

Am o intrebare: exista ceva lege ce interzice sa iti ti revelionul intr-un apartament? Cineva mi-a zis ca iti trebuie acordul tuturor vecinilor, acum nici o noapte pe an nu poti tine o petrecere? Daca da, va rog lasati-mi un site cu legea, articol, ceva si daca se poate cum o putem fenta(trebuie sa fie o usita).

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea lege, exista insa L.61/1991, republicata in acest an, care sanctioneaza cu amenda conturbarea linistii publice, citez:
"25) tulburarea, fãrã drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigãte sau larmã;
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de cãtre orice persoanã prin producerea de zgomote, larmã sau prin folosirea oricãrui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinãtate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat şi utilizarea de aparaturã muzicalã la intensitate de naturã a tulbura liniştea locuitorilor, în corturi, alte amenajãri sau în spaţiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinaţia de locuinţe sau cu caracter social, în mediul urban;" Numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Teoretic, atunci cand vrei sa faci o petrecere mai...cu strigaturi, asa, esti obligat sa ai acceptul scris al tuturor vecinilor.
Practic, insa, de Revelion, chestia asta nu se prea aplica. Atunci sunt petreceri mai peste tot si, cat de ciufut sa fie un vecin incat sa te reclame in noaptea aia? Cred ca nici macar politia nu s-ar deranja la un asemenea apel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fenteaz-o facand revelionul in padure. Pentru orice petrecere, ai nevoie de acordul vecinilor. Daca petrecerea este mai linistita, nu cred ca vecinii te vor reclama, sunt oameni si ei.
Daca te gandesti sa alergi cu bicicleta pe pereti, si sa gadili ursul, asteapta-te la probleme.

| JustDeedee a răspuns:

Nu! E alegerea ta unde doresti sa-ti faci revelionul, bineinteles si vecinii au un cuvant... pana nu-i deranjezi nu e nicio problema happy

| Laurretta a răspuns:

Nu, nu este nici o lege care sa-ti interzica acest lucru, insa atat timp cat nu ii deranjezi pe vecini si sa reclameze pentru tulburarea linistei publice.