| rigoildi a întrebat:

Am o intreprindere familiara, dar sunt si angajata cu carte de munca, ce contributii trebuie sa platesc?

Răspuns Câştigător
| nana a răspuns:

Salut rigoildi. Trebuie sa plätesti aceleasi contributii ca oricare angajat la stat sau firma privata, pe care le pläteste angajatorul. Pentru mai multe detalii poti contacta pe domnul Boc.Succes in afaceri. Pup.
nana

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa platesti contributiile la asigurarile sociale(pensii), asigurarile sociale de sanatate si asigurarile de somaj, dar numai in limita a 5 salarii luate in calcul la stabilirea bugetului asigurarilor sociale(anul acesta este de 1.836 lei). Numai bine!

| ioanionel a răspuns:

Nu specifici, unde esti angajata?
Daca esti angajata la intreprinderea ta familiala platesti contributile datorate de angajat si de angajator: sanatate, cas, somaj, fond de garantare salari. Daca esti angajat in alta parte asta e treaba angajatorului. dar cine mai este asociat in intreprinderea familiara? Aceea persoana are contract de munca? sau este asigurat in alt fel pentru pensie si sanatat( e in somaj, e pensionata) daca nu acea persoana trebuie sa plateasca contributi sociale
pe intreprindere.
Deasemenea datorati contributia la sanatate pe intrebrindere indiferent daca sunteti angajat sau nu (deci platiti sanatatea de doua ori)