| Alinailies a întrebat:

Salut!
Daca sunt angajata si vreau sa-mi deschid si un PFA, mai trebuie sa platesc catre stat asigurarea de sanatate, somaj etc?
Acestea sunt deja platite de catre angajatorul de la actualul loc de munca.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acestea sunt plătite la actualul loc de muncă pentru ceea ce câștigi acolo. Dacă ai un venit din viitorul PFA, din acel venit rezultă alte obligații financiare, pe care trebuie de asemenea să le plătești.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti salariat va trebui sa platesti CAS si impozitul pe venit, raportate la venitul realizat.
La sanatate si somaj nu este obligat sa platesti, bineinteles daca nu vrei sa primesti indemnizatie mai mare pentru concediu medical, concediu de maternitate, concediu pentru ingrijirea copilului ori pentru somaj.