| Eugeniusu a întrebat:

Am o mare problema, toti prietenii mei fumeaza. Amici, colegi, rude, cunoscuti, chiar si parintii mei... toti fumeaza. Uneori, cand sunt in anturajul meu, pur si simplu ma simt in plus, eu fiind nefumator.
Pur si simplu, fumatul a devenit ceva obisnuit si practicat de toata lumea, ma bate gandul sa incep si eu, chiar daca nu-mi place fumul. Sa ma pot integra pe deplin in societatea asta distrusa. Va pot da niste exemple tare naspa, in care eu sunt in plus din cauza ca sunt nefumator bineinteles.
-Daca sunt intr-un club, toti ies la tigara, eu raman singur la masa (pana si legea asta data e contra mea).
-Daca sunt la terasa, si bem o cafea impreuna, dupa care o terminam, ghiciti ce, ei mai stau la masa sa fumeze ultima tigara, eu privesc tacut.
-Daca sunt in liceu, toti ies la tigara in pauza, eu raman in clasa cu 2-3 nefumatori, dar ghiciti ce, raman cu aia care nu stiu socializa, sau aia care isi fac temele.
-Daca stau la o poveste cu ai mei, acasa fiind, dupa o vreme isi aprind tigara, eu parca raman cu ceva lipsa.

Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Trebuie sa privesti lucrurile astea sub alt aspect. Sanatatea nici nu se mai pune la discutie, e de la sine inteles. A fi fumator nu mai e chiar asa de mult la moda cum se crede. Curand vor fi priviti ei altfel, ai sa vezi. Daca in momentul asta te simti ca un mac intr-un lan de grau trebuie sa fii mandru de asta : esti deosebit!
Nu mai fi frustrat pe tema asta, gandeste-te ca la ei e un viciu care uneori le face mult rau... Si sa stiti ca sunt impartial, nu am absolut nimic cu fumatorii, chiar daca si eu sunt nefumator intr-o mare de fumatori!
Bafta!

8 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Am o idee, cumpara-ti un pachet de tigari si il tii la tine doar sa te dai mare ca-l ai. Fumezi o tigara rar, nu des ca dupa te prinde si devii dependent, avand in vedere ca e cancer curat.

| octav005 a răspuns:

Nu trebuie sa te ei dupa ei. sanatatea este mai importanata. viata are prioritate. continua sa nu fumezi si o sa vezi ca o sa fie mult mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum mai sa te apuci de fumat asa de-a moaca?
nu e nimic naspa in exemplele tale. get over it!

| Girly97 a răspuns:

Si eu ma simt la fel ca dvs, lucrez undeva unde toti colegii mei sunt fumatori. Ies la tigara afara si eu stau 10-15 minute inauntru singura. Si eu ma simt la fel. Tatal si fratele fumeaza si nici macar nu ma mai duc in bucatarie decat cand am nevoie pentru ca nu suport fumul. Insa amandoi, spre deosebire de fumatori avem sanatate castigata.

| nirocino a răspuns:

O sa supravietuiesti, nu dispera, cat despre...ei, cum se spune...numai de bine!happy

| Takishima a răspuns:

Nu aveti ce sa discutati la tigara. Ei nu isi folosesc creierele cand fumeaza decat pentru o singura functie? Parca ai vorbi din versurile lui Beyonce :"How can you talk and walk in the same time?" ( "irreplaceble"). Si chiar asa, ramai acolo wallpaper si nu mai gasesti altceva de facut? Nu esti centrul atentiei in cercul de prieteni? Atunci gaseste alta ocupatie. Poate sunt doar cunostinte si nu prieteni. Cu prieteni stai ore in sir si tot nu ti-ar mai ajunge timpul sa vorbesti despre ce aveti in comun. Daca ramai in clasa cu aia de nu socializeaza pentru ca isi fac temele deja dai impresia ca dai pe la scoala doar pentru socializare sau asa te obliga natura altora. Din orice materie se gaseste motiv de discutie. Nu iti place scoala. Explici de parca ai fi o victima. Nu e vina ta ca ai materie cenusie ca a celorlalti dar nici vina tigarii ca tu nu sti sa te intergrezi macar cu o gluma. Si asa ca la sfarsit, si acasa se fumeaza. Singurul ungur din sat. Cunosc tipul smiorc. Si vrei un sfat, nu-i asa? Sa nu te superi, ok? Nu ai personalitate. Trebuie o tigara sa te ia de brat sa iti scoata cuvinte de cochetat cu altii. Daca nu sunt genul tau, atunci ignora.

| EllaTheStrange a răspuns:

Fumatul ar trebui sa fie o alegere a ta personala, nu a altora. Daca vrei sa te apuci de fumat, apuca-te pentru ca vrei tu, nu pentru ca te simti in plus. Iar faptul ca,, esti in plus" este doar in mintea ta. Am prieteni care nu fumeaza si stau cu fumatorii bine merci, fara sa se simta neglijati sau orice altceva. Este doar in capul tau.
Totodata, ca fumatoare, iti pot recomanda sa nu te apuci daca nu simti nevoia asta. (Excludem motivul tau)

| CristianCioranu a răspuns:

Fii fericit! A apartine unei comunitati nu presupune neaparat sa si fumezi. Imi pare rau pentru cei ce fumeaza, habar nu au ce rau isi fac. Cand eram mai tanar am fumat si eu; m-am lasat de 10 ani. Daca as fi stiut mai devreme ce implica, m-as fi lasat muuuult mai de mult. Iar in cazul tau, mai bine fa altceva, sport, citeste ceva amuzant, ....si bucura-te de viata!