| chiftelutacrocanta a întrebat:

Incepand de maine, 17 martie, 2016, intra in vigoare legea anti-fumat, din cate am auzit la stiri. Oamenii nu vor mai avea voie sa fumeze in locurile publice.Credeti ca Romania va arata altfel prin aceasta lege? Va aduce legea anti-fumat schimbari in Romania? Deja astazi pe unde am mers am vazut ca nu se mai fumeaza in baruri si cafenele.Am stat azi pe terasa unei cafenele la o cafea si la o tigara, pentru ca n-aveam voie sa fumez inauntru, si am observat ca orasul e mai incarcat cu oameni.Deja am inceput sa am o alta parere despre orasul in care stau,mai vad oameni stand stand pe afara la povesti cu tigarile in mana,mai vad si betivi facand gesturi amuzante in fata crasmei si amuzand lumea, nu mai vad aceeasi monotonie pe care o vedeam candva, cand strazile erau mai parasite si oamenii erau furisati in cafenele si alte locuri publice.Pentru nefumatori,partea proasta e ca vor fi nevoiti sa se obisnuiasca cu prietenii fumatori si sa faca ce fac si ei,o alta parte proasta pentru nefumatori e ca orasele vor fi mai poluate decat erau deja, in trecut,cred eu, iar partea buna, tot pentru nefumatori e ca locurile publice vor fi mai aerisite si fara fum de tigari.Nu cred ca exista parti bune pentru fumatori in afara faptului ca se vor indeparta probabil de prietenii nefumatori care sunt un pic mai pretentiosi cu locul.Parti proaste exista mai multe pentru fumatori,pentru ca sunt mai inghesuiti fizic si psihic,si vor fi nevoiti sa fumeze afara,indiferent ca e cald,ca e frig,ca se simt confortabili sau ca nu se simt confortabili afara,dar se obisnuiesc fumatorii cu legea anti-fumat si se vor simti aproape la fel de confortabili ca inainte,cred eu.

Ce parere aveti voi despre legea anti-fumat? Credeti ca aceasta lege anti-fumat va schimba mentalitatea si imaginea Romaniei cu ceva? Care sunt partile bune,si care sunt partile proaste, atat pentru fumatori, cat si pentru nefumatori?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Parti proaste nu exista in lege nici pentru fumatori nici pentru nefumatori... atat timp cat va fi aplicata.

Ma bucur ca pot manca ceva si pot bea o bere fara sa put a tigara

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt indiferent. Nu fumez oricum.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Imi place legea asta, e una buna adica de ce nefumatorii sa suporte fumul de la tigarile alora care stau langa ei? daca vor sa fumeze sa o faca la ei acasa sau la prieteni, sunt parti bune in legea asta dar nu sunt pentru fumatori.

| andrei1121 a răspuns:

Romanii sunt slugi in strainate, femei care stau la curu babelor in Italia, barbati care isi rup spatele in santierele din Germania copii care cresc fara parinti si noi vrem sa aratam ca suntem mai educati daca impunem legi antifumat fata de celalalte tari buna mentalitate