| shyva17 a întrebat:

Am o nedumerire,si poate ma ajuta cineva.Cine ii judeca pe judecatorii Inaltei Curti de Casatie si Justitie,si pe judecatorii Csm

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In toate cauzele, cu exceptia celor penale, judecata se face de aceleasi instante ca pentru orice cetatean roman.
In cauzele penale, conform Codului de procedura penala, este competenta ICCJ, citez:
"ART.29.Inalta Curte de Casatie si Justitie:
1. judecã în primã instanţã:
a) infracţiunile sãvârşite de senatori, deputaţi şi europarlamentari;
b) infracţiunile sãvârşite de membrii Guvernului;
c) infracţiunile sãvârşite de judecãtorii Curţii Constituţionale;
d) infracţiunile sãvârşite de membrii Consiliului Superior al Magistraturii;
e) infracţiunile sãvârşite de judecãtorii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, precum şi de procurorii de la Parchetul de pe lângã Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie;" Numai bine!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un tip cu o arma cu luneta, bine reglata!
In tara asta, coruptia este la nivel macro. Nu cauta dreptate in justitia romana, daca vrei sa-ti fie bine!
Legile din Romania sunt doar pentru cei fara bani. Punct!