| antica a întrebat:

Care este rolul Inaltei Curti de Casatie?

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

C. proc. pen., art. 29 pct. 1, art. 40

1. Potrivit art. 29 pct. 1 lit. a) C. proc. pen., Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie judecă în primă instanţă infracţiunile săvârşite de senatori şi deputaţi, iar în conformitate cu dispoziţiile art. 40 alin. (1) din acelaşi cod, atunci când competenţa instanţei este determinată de calitatea inculpatului, instanţa rămâne competentă să judece chiar dacă inculpatul, după săvârşirea infracţiunii, nu mai are acea calitate, numai în cazurile în care: a) fapta are legătură cu atribuţiile de serviciu ale făptuitorului; b) s-a dat o hotărâre în primă instanţă. În consecinţă, atunci când competenţa de judecată în primă instanţă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie a fost determinată de calitatea inculpatului, de senator sau deputat, iar acestuia i-a încetat mandatului, dacă fapta nu are legătură cu atribuţiile de serviciu ca parlamentar, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie nu are competenţa de a judeca în primă instanţă cauza.

2. Conform art. 29 pct. 1 lit. b) C. proc. pen., Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie judecă în primă instanţă infracţiunile săvârşite de membrii guvernului. Funcţia de secretar de stat nu este asimilată celei de membru al guvernului şi, prin urmare, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie nu are competenţa de a judeca în primă instanţă infracţiunile săvârşite de secretarii de stat.

e tot ceea ce am gasit despre acest subiect... sper sa fie suficient

carla
| carla a răspuns:

Uite site-ul lor, sper sa te ajute :
http://www.scj.ro/istoric_csj.asp

| loredanarotariu a răspuns:

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie este organizată în:
- Secţia civilă şi de proprietate intelectuală,
- Secţia Penală,
- Secţia Comercială,
- Secţia de contencios administrativ şi fiscal,
- Completul de 9 Judecători,
- şi Secţiile Unite.
Aceste secţii judecă recursurile împotriva hotărârilor pronunţate de curţile de apel şi a altor hotărâri.
Printre altele, soluţionează şi cereri de strămutare şi conflictele de competenţă.

Completul de 9 judecători soluţionează recursuri şi cereri în cauzele judecate în primă instanţă de Secţia penală a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie şi are rol de instanţă disciplinară.

Secţiile Unite judecă recursurile în interesul legii şi soluţionează sesizări prvind schimbare jurisprudenţei Înaltei Curţi de Casaţie şi Justţiei.

Este un subiect extrem de complex. Daca l-am putea discuta pe TPU, ce rol ar mai avea anii de studiu de la Drept.

| Beatrice_6624 a răspuns:

SI EU AS VREA SA STIU DEOARECE SUNT INTR UN PROCES DAK AFLI DA MI SI MIE DE STIRE.