| itzy8 a întrebat:

Am o nelamurire cu ascultatul telefonului.
am tot citit pe net multe chestiuni in legatura cu asta ..si totusi nu m`am lamurit!
se inregistreaza si convorbirea ..sau doar data, ora ..si numarul care m`a sunat?.

am avut acum 3 sapt ceva probleme cu un baiat si am sunat la politie de pe nr meu! ...azi mi-a zis un amic sa am grija de vb la telefon, fiindca. dupa chestia aia ..telefonul meu e pus sub urmarire. si imi sunt ascultate toate convorbirile.
poate fi adevarat ..sau a zis doar la vrajeala?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Numai daca tu ai motive intemeiate si ceri asa ceva politiei.In rest, stai linistita.

| neutrino a răspuns:

Totul se inregistreaza.

| K0sti a răspuns:

Se poate, dar numai cu mandat!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Legea privind tinerea datelor privind convorbirile pe care le avem de catre operatorii de telefonie timp de 6 luni de zile se referea la data ora si numerele apelate, nu se pot retine alt fel de date, tehnic vorbind a inregistra activ partea audio la milioane de convorbiri e imposibila fara ajutorul probabil unei megacentrale ajutate de servere de mare capacitate.

Telefonul poate fi ascultat cu mandat in principiu, conform legii si in urma deciziei unei instante sau pentru motive de securitate nationala.

Pentru a fi inregistrat in astfel de cazuri cred ca trebuie sa depui o plangere la politie, eventual daca ai smartphone poti descarca din ce inteleg un app care-ti inregistreaza convorbirile in cazul in care cineva te hartuieste si ameninta pe telefon.

Sa fie telefonul tau ascultat fiindca ai dat telefon la politie sa reclami o agresiune? Ar fi absurd, politia nu asculta telefoanele doar SRI-ul face asta cu mandat si cu motive.

| AntiHero a răspuns:

Stai linistita au mai sunat multi la politie asa la vrajeala si nu au patit nimic laughing Nici un polițist nu va sta sa iti asculte convorbirile doar daca ai dosar penal, esti criminal sau ai scapat de la închisoare ( doar in cazuri grave). O seara faina happy

| itzy8 explică:

Va multumesc multtt.