| Andrei_David_1999 a întrebat:

Am o problema si as vrea un sfat de la cineva cu experienta. Azi am mers cu niste prieteni in oras si ne-am luat o shaorma, in shaormerie era foarte cald asa ca am cautat un loc unde sa mancam. Am gasit o banca in fata unui bloc si ne-am asezat acolo si ne-am apucat sa mancam iar un om din acel bloc de la etajul 4 *precizez ca era jandarm dar in timpul liber* ne-a spus ca nu avem ce cauta pe "banca lui" am crezut ca o sa ne lase in pace asa ca am mancat mai departe spoi a inceput sa arunce cu apa pe geam, prima oara cu o cana cu apa si atunci l-am intrebat ce are cu noi dar nu ne-a raspuns, iar apoi a mai aruncat cu inca 3 pungi pline cu apa. E adevarat ca dupa ce arunca fiecare punga noi ii spuneam ca nu ne nimereste dar doar atat. si pana la urma a venit o femeie din acel bloc si ne-a spus ca e nebun sau cv de genul nu imi mai amintesc chiar bine si i-am aratat ca nu e nici o murdarie in afara de pungile domnului. Dupa ce am terminat de mancat am dus pungile la gunoi. Iar apoi acel domn a coborat si in timp ce cobora urla pe scari "tot aici sunteti, lua-v-ar dracu" si a iesit in fata blocului cu un baston de politisti in mana, un spray cu piper si nu stiu sigur daca avea si un pistol. In orice caz a venit la mine, m-a lovit cu bastonul in picior si in gat si a scos de undeva de la brau si sprayul cu piper cred ca voia sa il foloseasca dar m-am dat in spate si nu l-a folosit pe acela, iar sincer sa fiu i-am spus ca daca mai da in mine ii dau un pumn in gura, asta pentru ca m-am enervat, dar nu l-am atins si nici nu aveam intentia si din respect pentru acea doamna am plecat... Cand am plecat m-au vazut un grup de tineri, aveau cam 20 de ani cred, si mi-au spus ca sunt martori ca a dat in mine si ca nu e prima data cand face asta. Acum intrebarea mea e, acest jandarm are voie sa foloseasca bastonul si sprayul cu piper in timpul liber si daca nu care ar fi sentinta pentru el si vi se pare ca ar fi avut de ce sa dea in mine cu el?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala pentru lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni.
Jandarmul nu are voie sa loveasca sau sa folosesasca alt obiect decat in exercitiul functiunii si cand este atacat.

| Radu284 a răspuns:

1. Nu e spray cu piper, nu exista asa ceva.
2. Trebuia fie sa ii dai una in bot, fie sa suni la 112. Sau eventual amandoua, in aceasta ordine.

| Andrei_David_1999 explică (pentru Radu284):

Multumesc pentru raspuns, dar uite https://www.military-shop.ro/......r-50ml-Jet

| Andrei_David_1999 explică (pentru Radu284):

Multumesc pentru raspuns, dar uite https://www.military-shop.ro/......r-50ml-Jet

| Salontanul a răspuns (pentru Radu284):

Pe cuvantul tau? Si pe spray-ul meu de ce scrie: pepper spray?

| Radu284 a răspuns (pentru Salontanul):

Da, pe cuvantul meu.
Ia cauta tu in dictionar, si vezi ce inseamna pepper. Inseamna si piper, dar inseamna si ardei (iute).

Spryurile contin CAPSAICIN, asta e substanta iritanta, si se gaseste in ardeii iuti.

| RareşTPUro a răspuns:

Nu are voie sa dea... cat timp este in timpul liber, este civil ca toti oamenii. doar cand are uniforma de jandarm poate sa o foloseasca... il poti raporta la politie si poti lua si martorii cu tine sa confirme. Le explici toata intamplarea celor de la politie, iar daca nu stii numele victimei. te duci cu politia si le arati blocul si etajul de unde a aruncat cu pungi cu apa si asa mai departe.