| oldschoolrom a întrebat:

Am pus o sesizare pe site la o primarie din Bucuresti si am primit raspunsul a au trimis sesizarea mea catre Directia Investitii si numarul de inregistrare a petititei un numar si data cand a fost depusa.Intrebarea mea este unde pot vedea raspunsul si cand?

Răspuns Câştigător
| felixbbimage a răspuns:

Conform legii, trebuie sa primesti un raspuns in scris, in maximum 30 de zile de la data inregistrarii petitiei. Comunicarea se face la domiciliul indicat in petitie. Daca nu primesti raspunsul in 30 de zile, te poti adresa Curtii de Apel Bucuresti cu o cerere in contencios administrativ, pentru a obliga PMB sa-ti dea un raspuns.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit OG nr.27/2002, privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor, cu md. ulterioare, trebuie sa-ti comunice raspunsul in scris, in termenul maxim de 45 zile (termen de 30 zile plus o eventuala prelungire de inca 15 zile).
Termenul curge de la inregistrarea petitiei la organul competent s-o solutioneze, in cazul tau data cand a fost inregistrata la Directia Investitii.