| bmcriss a întrebat:

Am si eu nevoie urgent de o informatie si neaparat sa fie corecta ( conform legislatiei ) : am inteles ca potrivit noilor reglementarii ale legislatiei nu primesti autorizatie de construire a unei case pe un teren decat daca ai deschidere la strada de minim 9 metri. Este adevarat? Rog pareri de la experti

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In L.50/1991, privind autorizarea constructiilor, nu exista prevederi exprese in acest sens, lasand la latitudinea consiliilor locale sa le stabileasca, prin regulamentele si planurile de urbanism. Intereseaza-te la primaria localitatii tale si o sa afli cat trebuie sa fie frontul la strada. Numai bine!

| bmcriss explică:

In cazul in care nu se elibereaza autorizatie de constructie, se poate elibera autorizatie de consolidare? ( pe acel teren se afla deja o casa a carei constructii a fost autorizata dupa vechile norme )

| Amilik a răspuns:

Depinde de hotararile Cosiliului Local (HCL) aferente fiecarei prefecturi judetene. De exemplu in Iasi, judetul de unde sunt eu, prin HCL nu se acorda autorizatii de constructie civila (casa privata- vila) daca nu ai minim 10 metri fata constructiei paralel cu drumul si axul drumului. In principiu constructia trebuie sa aiba acces la un drum iar distanta este dictata de evitarea disconfortului de zgomot si vibratie.