regis
| regis a întrebat:

Ce artificii legale se pot face pentru a obține autorizație de construire pe un teren cu frontul stradal mai mic de 12 metri?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Atunci nu cred ca se poate legal.
Iti pot da un pont: daca ai unul dintre vecini cu o suprafata mica, incearca sa cumperi toata parcela, daca are actele in regula, sa il poti intabula pe numele tau.
Sau daca ai un vecin cu o curte mare langa, poate e dispus sa iti vanda o fasie sa obtii lungimea necesara.

Un vecin tot incearca sa faca acest lucru cu noi, si el are aproximativ 8 m la strada, si noi avem o curte imensa langa casa.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt artificii legale pentru aceasta.

| regis explică (pentru sadrian46):

Daca tu nu le stii, nu inseamna ca nu sunt. Iar daca nu le stii, nu e nevoie sa raspunzi.

| sadrian46 a răspuns (pentru regis):

Mai întreabă și pe alții, dacă nu mă crezi pe mine. Am lucrat în domeniu, nu ai cum să ocolești legea. Poți doar să o calci.

| regis explică (pentru sadrian46):

E o parere. Eu am deja doua solutii legale, dar sigur mai sunt si altele. Si dupa cum vezi, tocmai am întrebat si pe altii. happy

| mihai69 a răspuns:

Altă variantă decât să pui acolo o "mobile home" (sau casă modulară) nu văd. Pentru asta ai nevoie doar de o autorizație de amplasare, care nu e greu de obținut. Și de multe ori, arată mai bine decât o casă pe fundație.

| regis explică (pentru mihai69):

Intrebarea era ce se poate face pentru a obtine autorizatia de construire, nu ce se poate face cu acel teren.

| mihai69 a răspuns (pentru regis):

Eu ți-am oferit o soluție pentru a putea avea o casă pe acel teren.
Autorizație de construcție nu ai cum să obții (legal).

| NLS a răspuns:

Cu cat mai mic de 12m?
Daca e de exemplu 10-11m, vorbeste cu un arhitect si cred ca se rezolva.
Important e sa respecti celelalte cerinte, si in special suprafata construita raportata la totalul suprafetei, regimul de inaltime, suprafata totala de minim 200mp, si eventual in functie de incadrarea zonei, poate se cere sa ai o anumita dimensiune pentru curte/acces cu masina.
In 10m nu poti rezolva acest lucru decat construind o parcare in fata casei, si amplasand constructia mai in spate, sau... parcare la subsol, etc.
Daca e sub 9m, din cate stiu e imposibil, din punct de vedere legal.
Asta nu inseamna ca in realitate nu s-au facut astfel de lucruri, totul e sa locuiesti in sate unde nimanui (dintre cetateni) nu-i pasa ce faci tu, ai relatii in primarie si "cascavalul" necesar.

| regis explică (pentru NLS):

Frontul stradal are 8.5 metri, toate celelalte cerinte de urbanism sunt respectate.
Legea cere minim 8 m pentru cladiri insiruite (nu este cazul) si minim 12 pentru solitare. Nu exista nimic legat de 9 metri si nu ma interesează variantegen relatii/spagi/merge si asa.
Soluția propusa de arhitect nu este convenabila.

| regis explică (pentru NLS):

Asa a sugerat si arhitectul, dar costa cam mult.

| NLS a răspuns (pentru regis):

Atunci nu cred ca se poate legal.
Iti pot da un pont: daca ai unul dintre vecini cu o suprafata mica, incearca sa cumperi toata parcela, daca are actele in regula, sa il poti intabula pe numele tau.
Sau daca ai un vecin cu o curte mare langa, poate e dispus sa iti vanda o fasie sa obtii lungimea necesara.

Un vecin tot incearca sa faca acest lucru cu noi, si el are aproximativ 8 m la strada, si noi avem o curte imensa langa casa.