| blond1x a întrebat:

Am și eu o întrebare, dacă un microbuz/autobuz care merge gen "Buzău - Brăila" intenționează să iasă dintr-o stație cu alveolă trebuie să i se acorde prioriotate? sau nu mai autobuzelor/microbuzelor locale se acordă prioritatea?

Răspuns Câştigător
| KronstadtResurrection a răspuns:

Daca microbuzul nu este inscriptionat corespunzator, cu mesaje care sa indice clar ca este mijloc de transport public in comun, NU ESTI OBLIGAT SA-I ACORZI PRIORITATE. Bineinteles, daca este trafic ingreunat, bunul simt iti spune sa-l lasi sa intre si el in rand cu tine, daca te gandesti cat de cat si la cei din microbuz.

2 răspunsuri:
| KronstadtResurrection a răspuns:

In cazul de fata, prioritatea se acorda doar autovehiculelor destinate transportului public de persoane. Daca nu exista inscriptionari specifice, care sa indice felul serviciului pe care il executa firma sau persoana X, nu esti obligat sa acorzi prioritate, chiar daca este vorba despre autobuz sau microbuz. Soferul poate transporta pepeni sau vata de sticla. Eu, unul, nu acord prioritate decat atunci cand insemnele de pe masina indica faptul ca este transport public in comun.

| blond1x explică (pentru KronstadtResurrection):

Deci dacă e chiar si microbuz și face "naveta", din sat până în oraș stația fiind cu alveola, tot trebuie să reduc viteza și la nevoie să opresc dacă sunt pe banda de lânga bordură? eu mă gândeam că doar celor "mari", autobuzelor de oraș, se acorda prioritate nu și microbuzelor... deci tuturor nu contează dacă e sau nu de oraș

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru blond1x):

Daca microbuzul nu este inscriptionat corespunzator, cu mesaje care sa indice clar ca este mijloc de transport public in comun, NU ESTI OBLIGAT SA-I ACORZI PRIORITATE. Bineinteles, daca este trafic ingreunat, bunul simt iti spune sa-l lasi sa intre si el in rand cu tine, daca te gandesti cat de cat si la cei din microbuz.