| Varsson a întrebat:

Am si eu o intrebare; nu sunt in situatia asta, sunt doar curios.
Daca doi soti divorteaza si mama ia fiul, iar apoi ea vrea sa plece cu el din tara, tatal mai semneaza pentru plecare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca fiul nu a fost incredintat numai mamei, prin hotararea judecatoreasca de divort sau hotararea judecatoreasca de incredintare, atunci tatal trebuie sa-si dea acordul de plecare prin declaratia autentica.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca minorul a fost incredintat mamei prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila atunci, la iesirea din tara a acestuia NU este necesar acordul tatalui--- este suficient ca minorul sa fie insotit de catre mama sa care trebuie sa faca dovada incredintarii minorului cu acea hotarare judecatoreasca --- vezi confirmarea pe site-ul politiei de frontiera ( "conditii de calatorie"->"cetateni romani, minori"):http://www.politiadefrontiera.ro/

| djdani2010 a răspuns:

Da, trebuie.

| Munteanu_Maria_Loredana_1999 a răspuns:

Bineinteles...si eu am problema asta si ai nevoie de semnatura lui ...este o procedura la notar.

| Cristina699 a răspuns:

Nu, nu trebiua dacă sunt deja divorțați.