Întrebare recomandată | diana_1849 a întrebat:

Heei:* Am o intrebare. De curand mama a plecat in Italia si urmeaza sa merg la vara la ea... Tatal este in tara. Inainte ca mama sa plece nu am facut nici un act sau ceva de genul. si am inteles ca imi trebuie procura pentru a parasi tara,avand in vedere ca sunt minora. Cei care stiti, help:*! Multumesc.;

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, impreuna sau fiecare separat, prin care isi dau acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major. Daca mama nu este in tara atunci poate da declaratia la o reprezentanta a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Italia iar tata la un notar din tara.
Daca mergi cu tatal trebuie doar declaratia mamei.

7 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Mă gândeam ca de ziua ta să îţi fac cadou un Cod Penal.
Pe curând!

| diana_1849 explică (pentru PedoBarbie):

laughing Ma gandeam ca de ziua ta sa-ti cumperi putin creier.
O seara frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Dupa ce cunosc adevarul este ca iti trebuie o declaratie de la mama ta sau de la tatal tau, dar mai intai trebuie sa afli cine pastreaza "actele". Apoi se depune actu pentru dovada ca esti minora si poti pleca.Deci nu este nevoie procura de la amandoi parinti.Banuiesc vei reusi! happy

| Pissicuts a răspuns:

Acuma depinde, cu cine mergi in strainatate? cu tatal tau? Daca mergi singura trebuie imputernicire pe sofer, daca mergi cu tatal, trebuie doar sa ai buletinul sau pasaportul!

| diana_1849 explică (pentru Pissicuts):

Merg singura big grin si inainte ca mama sa plece, nu am facut procura... trebuie de la ambii parinti?!

| Killer2012 a răspuns:

Da iti trebuie procura si trebuie sa fie ambii parinti de acord ca iesi din tara si sa ai buletinul la tine. Si eu am fost vara asta si asta mi-o cerut.

| zuzu1 a răspuns:

Daca mama nu este in tara atunci poate da declaratia la o reprezentanta a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din Italia iar tata la un notar din tara.
Daca mergi cu tatal trebuie doar declaratia mamei.Trebuie o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, impreuna sau fiecare separat, prin care isi dau acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major.