| skydriver a întrebat:

Am si eu o problema cu un vecin care a investit de curand ceva bani intr-un sistem audio destul de mare! De cand si-a cumparat aparatura nu mai avem liniste pe strada. Toata ziua urla muzica, si cand spun urla, spun pentru ca se aude de la cel putin 1km. As vrea sa stiu ce as putea sa-i fac?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca o rezolvarea amiabila si spune-i ca poate fi amendat conform Legii nr. 61/1991 pentru conturbarea linistii publice, puteti sa-i spuneti mai multi asta. Poate sa asculte la casca, daca ii place asa mult muzica tare. Daca nu da rezultat poti face o reclamatie la politie. Un Craciun fericit!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca nu intelege de vorba buna singura solutie este ca sa faci o reclamatie, sa semneze toti vecinii sa sa mergi sa o dai la postul de politie. O alta varianta este sa dai telefon la politie atunci cand vecinul "asculta muzica". Tulburarea linistii publice se amendeaza.

| Fundă25 a răspuns:

Buna!
Lamuriti problema civilizat. Vorbeste cu el si explica`i ca nu e necesar sa dea muzica asa de tare ca sa se laude. Explica`i ca muzica ii deranjeaza pe ceilalti, si strica linistea publica.
Daca nu functioneaza, Politia este solutia. Agentii de Politie trebuie sa aive grije de linistea publica, si vor rezolva problema.

Pa! Craciun Fericit si un An Nou plin de bucurii!

| mihainicula a răspuns:

Fa plingere la politie.

| florrymih a răspuns:

Pai daca nu sunt ff agresivi du-te la ei si roaga-i sa dea muzica mai incet, iar daca ai facut-o dej cheama politzia big grin sper ca te-am ajutat.