| Girly97 a întrebat:

Am tot vazut la televizor ca persoanele cu dizabilitate intelectuala (diagnosticul meu) sunt generalizate si indiferent de severitate sunt considerate lipsite de discernamant si puse sub interdictie imediat ce li se elibereaza certificatul de handicap intelectual.
Ca nu se va intampla in cazul meu sau se va intampla, va exista macar o poarta mica de aparare pentru mine atunci cand simt ca drepturile mele, in special libertatea sunt incalcate sau ca aceste legi cu privire la promovarea drepturilor persoanelor cu dizabilitati imi incalca viata privata precum si viitorul?
Intreb ca sa stiu daca sa ma bucur de ultimele clipe de libertate si de drepturi complete ale unui om inainte de a ma duce la comisie...

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sincer, nu ai limbaj de om cu dizabilitate intelectuală!

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Așa că: las-o jos ca măcăne!

| Fatamuntilor a răspuns:

Probabil vei avea un grad de dizablitate usor(cel mai usor)
Nici vorba de punerea sub interdictie! Nu numai ca tevei bucura de drepturile de pana acum, dar vei castiga altele noi.
Prin urmare mergi la un asistent social de la primarie si iti va spune ce acte trebuie aduse.

| Frank51 a răspuns:

Ar fi util să menționezi boala care a dus la acest simptom. Comisia va lua decizia doar după ce s-a convins, nu așa aiurea.

| dinaprilie a răspuns:

Nu te mai preocupa..cu handicap sau fara drepturile iti sunt incalcate zilnic de sistem in sine si in al doilea rand de oameni prost pregatiti sau cu rea vointa.

| Mopmop a răspuns:

Sincer esti un paradox de femeie...
Am multe cunostinte care nu se exprima asa ca tine si nu isi fac atatea probleme.
Daca ar fi dupa mine le-as da sigur un grad de handicap.
Asa incat sfatul meu este sa iti traiesti viata si sa uiti gradul care zici ca il ai.
Viata e scurta si timpil trece!

Răspuns utilizator avertizat
| nevermatch a răspuns:

In momentul de fata nicio persoana nu mai poate fi pusa sub interdictie, articolul din codul civil care permite punerea sub interdictie nemaifiind in vigoare.