| Ionutlks a întrebat:

Am un dosar penal. Cum pot icheia acordul de recunoastere a vinovatiei daca nu imi permit sa platesc un avocat?

10 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Cere procurorului sa fi asistat de un avocat din oficiu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dupa ce ca ai comentat ceva la care nu te pricepi, mai esti si nesimtit. Eu ti-am scris politicos. Dar asa adresare, asa caracter. Adevaratul caracter al omului iese la suprafata in anonimat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Politicos? Aia nu a sunat deloc politicos, mai degrabă ai răspuns într-un mod arogant care atrage de la sine un răspuns pe măsură. Știi bancul cu guma? Șterge-o!
Domnule avocat!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Poti sa scrii orice, ca nu iti raspund. De mahalagii sunt satul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dosarul penal, din câte știu eu, nu este trimis direct în instanță. Chiar dacă a fost depus la parchet, acesta este trimis la politie pentru cercetări. Iar acolo dacă se consideră că nu sunt suficiente probe pentru începerea urmăririi penale, atunci vor clasa dosarul sau dacă a fost făcută sesizare la parchet, vor propune la procuror sa claseze dosarul. Și atunci dosarul se închide. Nu se ajunge atât de ușor în instanță, depinde de fapte, dovezi și dovedi solide nu fâs - uri.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce are una cu alta: instanta cu incheierea acordului de recunasterea vinei, care se face cu procurorul. Dosarul nu se depune la parchet, el este intocmit la parchet, de procuror, ajutat de politia judiciara.
Cel ce a postat intrebarea a intrebat "Cum pot incheia acordul de recunoastere a vinovatiei daca nu imi permit sa platesc un avocat?" Tu intelegi limba romana? Deci aici nu este vorba de a prezenta probe de nevinovatie, ci de recunoastere a vinovatiei.
Raspunsul tau este pe langa subiect.

| tonyc7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca politistul care cerceteaza da propunerea de clasare catre procuror, dosarul devenind astfel clasat, cel (sau cea) care a facut plangerea nu poate actiona in continuare pe civil?

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

Poti sa te reprezinti singur pentru ca accesul la justitie nu poate fi limitat. Doar sa stii ce vrei sa soliciti si sa fii atent ce se intampla pe acolo si ce semnezi.