| RB_Gaby_1995 a întrebat:

Salutare TPU, in vara am fost oprit de politie cu un motor de 125cc si mi s-a facut dosar penal. am fost oprit chiar la cateva zeci de metri de casa. intre timp am reusit sa obtin permisul de conducere, am facut si o cerere de recunoastere a vinovatiei dar a fost respinsa....acum astept sa ma cheme la proces. la ce ma pot astepta? titand cont ca am avut cazierul curat si sunt la prima fapta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti astepta la o pedeapsa cu inchisoarea dar fara executare, respectiv cu amanarea sau suspendarea executarii pedepsei. De asemenea o sa-ti fie anulat permisul de conducere, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă."

| darrio2007 a răspuns:

Iti salta permisul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Posibil sa ramai fara permis

| dolceromania a răspuns:

Obținere permisului in perioada când ești cercetat pentru o infracțiune comisa pe drumurile publice duce la anularea permisului.

| duckermlocker a răspuns:

Te poti astepta la anularea permisului de conducere...in cel mai rau caz.