| andreistefan200413 a întrebat:

Am un parinte decedat, iar celalalt e plecat in strainatate, vreau sa stiu daca pot sa trec vama cu curatorul meu, daca nu am hotararea definitiva a judecatorului, documentul fiind din 2018 noiembrie

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de declaratia parintelui plecat in strainatate, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe curator. Declaratia o poate face la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimite prin posta sau curier. Sa ai asupra ta si o copie a certificatului de deces a parintelui decedat. Curatorul trebuie sa aiba si certificatul de cazier judiciar, in termenul de valabilitate de luni.