| AlexandrinaClara a întrebat:

Buna, in 2017 am obtinut de la Judecatoria Sectorului 2 hotararea definitiva de exercitare a autoritatii parintesti dar in copie conform cu originalul. Acum vreau sa ii fac fiului meu minor pasaport. Credeti ca vor accepta documentul? Multumesc

1 răspuns:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Copilul are doi părinți. Dumneavoastră sunteți doar un singur părinte. Trebuie și cel de-al doilea părinte să își dea acordul. Exercitarea autorității părintești e una, tutore legal e altceva. Nu cred că vi se va permite scoaterea minorului fără acordul scris la notar al tatălui.