| MihaiPaleologu a întrebat:

Am un prieten a fost condamant la 1 an jumate de inchisoare cu executare, dar a fugit din tara inainte de condamnare. E in Anglia de 5 ani. Are mandat de arestare europeana? Cand se prescrie fapta? Ce se intampla cand vine in Romania? Poate trece din Anglia in alta tara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Noi n-avem de unde sti daca are sau nu mandat european.
2. Fapta se prescrie dupa 6 ani si jumatate, conform Codului penal, citez:
"ART. 162. Termenele de prescripţie a executării pedepsei
(1) Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:
b)5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;
(2) Termenele prevăzute în alin. (1) se socotesc de la data când hotărârea de condamnare a rămas definitivă."
3. Daca revine in Romania va fi arestat si introdus in inchisoare.
4. Poate trece, cu riscul de a fi prins, daca are mandat european.

41 răspunsuri:
| ChiftelutaCrocanta2 a răspuns:

Troll

| mgtow a răspuns:

Daca vine in RO o sa fie retinut cand i se verifica pasaportul sau CI. Nu se stie daca prescrie in mod normal nu

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca e in Anglia retinut puscaria e grea acolo aia sunt handicapati (ii face botezul rau de tot in fu+nd) o sa il extradeze in Romania unde il vor judeca si arunca intr-o puscarie cu 10-13 colegi de celula care mai de care diferit unde o sa fie mai putin rau. https://www.youtube.com/watch?v=ZHWG6G3mIDI

Acum tot ce poti sa faci este sa te rogi pentru prietenul tau, amicul tau, fratele tau s-au cum vrei tu sa ii spui si sa ramana in viata:

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Slava si puterea
In numele Tatalui
Al Fiului
Al Sfantului Duh
Amin.

Cred ca ai inteles cum sta treaba, nu uita ca viata bate filmul si la propriu si la figurat.

Deci prin urmare tot ce poti sa faci este sa te rogi https://www.youtube.com/watch?v=9fPwj-ffmoc

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu serios chiar trebuie sa te rogi pentru el asta daca ii esti prieten adevarat pana la final gandeste-te ca ai putea sa fi tu in locul lui s-au poate chiar mai rau https://www.youtube.com/watch?v=cdrEi_ho8WY fie ca bunul Dumnezeu sa il apere de orice necaz https://www.youtube.com/watch?v=3oiy88tkkkA

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Apropo prietenul asta al tau pentu ce infractiune a fost condamnat? daca e un simplu furt banal s-au a fost dat in judecata de catre cineva ne avand de unde sa plateasca despagubiri il condamna.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Aici ai toate informatiile de care ai nevoie pentru amicul tau https://lege5.ro/Gratuit/gezdmnrzgi/cuprins-codul-penal?dp=gqytsojshe4do dai click pe fiecare art. din dreptul fiecarui titlu si citesti legeiile si pedepsele care sunt acolo.

Acum Dumnezeu cu mila.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Nu fi prost caci e un simptom periculos.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Uite am aici o rugaciune foarte buna si de folos atat pentru tine cat si pentru amicul tau:

Preasfântă Maică a lui Hristos, Preacurată, Preabinecuvântată Maică a lui Dumnezeu, vezi cum satana mă izbeşte precum valurile mării lovesc corăbiile! El mă urmăreşte ziua şi mă tulbură noaptea. Nu am pace – sufletul meu se pleacă, duhul meu se cutremură. Grăbeşte, Preaslăvită Maică şi mă ajută! Roagă-L pe dulcele Domn Iisus Hristos să aibă milă de mine şi să-mi ierte păcatele pe care le-am săvârşit. O, Preasfântă Maică a Domnului nostru Iisus Hristos, bunătatea ta cea plină de iubire este nesfârşită şi este cel mai mare vrăjmaş al puterilor iadului. Chiar atunci când cel mai mare păcătos cade în străfundurile iadului, împins de forțe diabolice, dacă acesta strigă către tine, tu eşti gata să-l eliberezi din legăturile iadului. Slobozeşte-mă şi pe mine! Priveşte cum satana vrea să mă facă să mă împiedic şi să-mi zdrobească credinţa, dar eu îmi pun toată nădejdea în Domnul. Slavă ţie, ceea ce eşti mai cinstită decât heruvimii şi mai mărită fără de asemănare decât serafimii! Amin.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca banii si tigariile s-au terminat il vor distruge aia acolo, nu va mai ramane nimic din el. Acum tot ce poti sa faci este sa te rogi, aia sunt handicapati nu au nici un Dumnezeu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E pacat sa violezi un barbat chiar si la puscarie, nu i-as dori asta nici celui mai mare dusman al meu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa stai in aceiasi celula cu un spargator de masini, un criminal care si-a omorat sotia, un drogat si cu un poponar in varsta de 50 de ani imbracat in femeie care iti da tarcoale zilnic cu dorinta de imperechere nu e usor dar gandeste-te ca acolo in Anglia cei din ultima categorie pe care am descris-o sunt si mai multi iar amicul tau nu o sa reziste mai mult de doua saptamani. De ce? pentru ca el e normal la cap dar aia care se ard in fu+nd ei bine aia nu mai sunt de mult normali.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Adevarul e ca nici aici nu mai e de trait cine are ochi sa vada isi da seama si singur.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Spune-i amicului tau ca Dumnezeu nu ii vrea moartea ci vrea ca el sa mearga pe calea cea buna si dreapta pe calea lui Iisus Hristos chiar acum cu toate ca a gresit in viata, În numele Tatălui, şi al Fiului, şi al Sfântului Duh. Amin.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Să se roage da, că voi numai atât știți. Vă mai mirați de ce ajungeți sclavi în propria țară.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Care tara frate? eu doar am avut ghinionul sa ma nasc aici in Rromania cred ca era mult mai bine in Japonia.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Singurul lucru pe care il putem face este sa ne salvam sufletul, asta e tot ce putem sa facem noi acum.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nu, creștinule decepționat, greșești total.
În primul rând, nu este un ghinion să te naști în România. Ce se întâmplă în România se datorează prostimii creștine care permite toată corupția să aibă loc. România ca țară, ca întreg, ca organizație politico-teritorială, nu este vinovată de faptul că a fost subjugată de corupție. Adică pe ideea asta, ca să dispară corupția ar trebui să dispară și România, ceea ce este eronat.

Și cum mai exact îți salvezi sufletul, creștinule dus de nas și manipulat? Sunteți vreo 18 milioane de creștini în țară, nu vă găsiți vreo 1 milion să ieșiți în stradă și să-i călcați pe penali în picioare? Stai că nu puteți face asta, nu este moral, nu este creștinesc că vă paște iadul. Tot ce aveți voie să faceți este să vă rugați că poate vine Cristos să salveze țara.

Mi-e scârbă de oamenii ăștia care au ajuns niște sclavi într-o țară de războinici cum a fost România. Vă meritați soarta, în curând corporațiile internaționale o să pună stăpânile pe economia țării și o să ajungeți sclavi moderni în toată regula dacă nu vă cereți țara înapoi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Fratele meu trebuie sa iti reamintesc ca e democratie daca eu vreau sa cred in Iisus este strict problema mea dar sa nu uitam un lucru foarte important lumea se duce de rapa din cauza pacatelor sale.

"Sunteți vreo 18 milioane de creștini în țară, nu vă găsiți vreo 1 milion să ieșiți în stradă și să-i călcați pe penali în picioare?" e mare pacat sa ei la bataie oamenii fie ei protestatari s-au jandarmi, e mare pacat.

"Vă meritați soarta, în curând corporațiile internaționale o să pună stăpânile pe economia țării și o să ajungeți sclavi moderni în toată regula dacă nu vă cereți țara înapoi." aici trebuie sa iti reamintesc un lucru foarte important si anume ca "El" e cel ce schimba vremuriile, oamenii, tariile si locuriile. Deci prin urmare oamenii nu sunt vinovati cu nimic pentru ca noi toti suntem lucrarea/creatia lui Dumnezeu.

Ai mare noroc ca sunt crestin cu frica de Dumnezeu ca altfel te dădeam în judecată, ai mare noroc. O zi buna https://www.youtube.com/watch?v=GOz6Lt3wS5k

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Chiar nu aveam nevoie de o mustrare, se vede pe tine cum Satana ti-a corupt sufletul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Dumnezeu este lumina ca sa il gasesti pe Dumnezeu trebuie sa crezi in El https://www.youtube.com/watch?v=3oiy88tkkkA Dumnezeu nu vrea moartea pacatosule ci vrea ca tu sa mergi pe calea cea dreapta si nu in ultimul rand sa te caiesti pentru pacatele tale ori care ar fi ele.

Nu uita ca si tu esti creatia lui Dumnezeu, te cunoaste stie ce fel de om esti tu pentru ca te vede El stie totul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

"Mi-e scârbă de oamenii ăștia care au ajuns niște sclavi într-o țară de războinici cum a fost România." in inima ta se lucreaza numai rautate numai ura si dispret, ca sa iti salvezi sufletul trebuie sa te impaci cu tine insuti numai asa te vei putea salva cu adevarat.

Ori cat de grea ar fi viata crestin, ateu s-au pagan cu toti ne intoarcem la Dumnezeu. Inca mai este timp, gandeste-te bine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Cu totii suntem copii lui Dumnezeu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

În numele Tatălui, şi al Fiului, şi al Sfântului Duh. Amin. imi pare rau de tine pacatosule ne vedem la judecata.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

De ce nu vreti sa va salvati pe voi mai intai si pe urma tara?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Daca te pierzi pe tine insuti esti un om mort https://www.youtube.com/watch?v=t7cCDvSrZ0w

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Inca mai este timp https://www.youtube.com/watch?v=-tVEWoRGVMU nu ai de ce sa iti para rau gandeste-te ca Satana ne vrea pe noi si mai ales sufletele noastre https://www.youtube.com/watch?v=db6QIx11vMA tot ce poti sa faci este sa crezi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Roagate pacatosule roaga-te numai asa te vei putea salva https://www.youtube.com/watch?v=x5c0Rtt44pg

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

MihaiPaleologu imi cer scuze pentru atatea raspunsuri eu doar am incercat sa ii salvez sufletul lui VulturulDesertului adica sa il aduc pe calea cea dreapta https://www.youtube.com/watch?v=C_PgFQ4PVAk

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

„ … Dumnezeu a zis : „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; (https://www.youtube.com/watch?v=db6QIx11vMA) el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ."
Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut.
Dumnezeu i-a binecuvântat şi Dumnezeu le-a zis : „Creşteţi, înmulţiţi-vă, umpleţi pământul şi supuneţi-l; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului şi peste orice vieţuitoare care se mişcă pe pământ".
Şi Dumnezeu a zis : „Iată că v-am dat orice iarbă care face sămânţă şi care este pe faţa întregului pământ şi orice pom care are în el rod cu sămânţă : aceasta să fie hrana voastră".
Omul are trupul din pământ, dar în el este viaţa de la Dumnezeu : „Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu".

Ţărână + viaţă = suflet viu.

te vei întoarce în pământ, căci
din el ai fost luat; căci ţărână eşti şi
în ţărână te vei întoarce".

https://www.youtube.com/watch?v=RdLVV0kmnGs