| Calinovatopu1000 a întrebat:

Am si eu o nelămurire daca poate sa ma ajute cineva.
Fratele meu a fost condamnat in tara in 3 dosare penale pentru conducere fara permis de unde a primit in cele din urma un total de 2 ani de zile inchisoare cu executare.
Inainte de a se da verdictul in ultimul dosar a fost inchis intr-o alta tara membra a uniunii europene unde deja a executat 3 ani de închisoare.
Undeva la sfarsitul anului o sa ii se termine pedeapsa si o sa fie extrădare in Romania.
Ceea ce doresc sa stiu este daca se pot "contopi" sau "deduce" nu stiu exact termenii juridici, pedeapsa/le sa nu mai faca si in tara.
Adica daca se poate lua in calcul faptul ca el a executat inchisoare in alta tara si sa nu mai faca si in Romania.
Va mulțumesc

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Va face si aici. Acolo e una aici in tara e alta. Ai un frate foarte „perseverent".

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu se poate deduce ori extrage din ce a facut in alta tara. Ceea a facut acolo a platit acolo, iar ce are de facut aici, va trebuii sa plateasca aici, conform hotararii judecatoresti.
In cazul fratelui, dupa executarea celor 3 ani in strainatate, va fi extradat in Romania si va executa cei 2 ani de inchisoare, asa cum s-a decis in urma judecatii.

| Wr3nch a răspuns:

Dcaca a fost inchis in alta tara, a fost inchis pentru ce a savarsit acolo. Nu se pot contopi sentinte pentru infractiuni 2 tari diferite.