| MihaiPaleologu a întrebat:

Am un prieten a fost condamant la 1 an jumate de inchisoare cu executare, dar a fugit din tara inainte de condamnare. E in Anglia de 5 ani. Are mandat de arestare europeana? Cand se prescrie fapta? Ce se intampla cand vine in Romania? Poate trece din Anglia in alta tara?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Noi n-avem de unde sti daca are sau nu mandat european.
2. Fapta se prescrie dupa 6 ani si jumatate, conform Codului penal, citez:
"ART. 162. Termenele de prescripţie a executării pedepsei
(1) Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:
b)5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;
(2) Termenele prevăzute în alin. (1) se socotesc de la data când hotărârea de condamnare a rămas definitivă."
3. Daca revine in Romania va fi arestat si introdus in inchisoare.
4. Poate trece, cu riscul de a fi prins, daca are mandat european.

41 răspunsuri:
| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Tot pentru că este „democrație" am și eu dreptul să critic un program de manipulare în masă cum este creștinismul. Faptul că ameninți cu datul în judecată doar pentru că ți-a rănit cineva sentimentele de creștin denotă că ești un extremist și o cauză pierdută, atât de spălat pe creier că dacă ai avea putere i-ai încarcera pe ăia care nu cred în balivernele în care crezi și tu.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Tocmai am spus imi pare rau de tine si de sufletul tau https://www.youtube.com/watch?v=Hf0kgrOPFLI nu uita ca frica e de la Diavol sa nu iti fie frica pentru ati salva sufletul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Inca mai e timp? gandeste-te bine.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Repeta dupa mine:

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Slava si puterea
In numele Tatalui
Al Fiului
Al Sfantului Duh
Amin.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Tocmai ti-am spus OMUL este lucrarea lui Dumnezeu:

„ … Dumnezeu a zis : „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; (https://www.youtube.com/watch?v=db6QIx11vMA) el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ."
Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut.

https://www.youtube.com/watch?v=bYWcdbDQgrU prostii nu au crezut pana cand nu au patit-o.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

O sa murim cu totii https://www.youtube.com/watch?v=tTolCWuxYUs inca mai ai timp sa te salvezi.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Am văzut și eu Annabele, e doar un film. Pentru creștini și un film ficțional este de ajuns să bage spaima în ei laughing
Mă întreb cum ai ajuns în halul ăsta de spălat pe creier și controlat de religie. Nu cu mult timp în urmă erai mai deschis, puneai întrebări, acum creștinismul în controlează creierul. Eu cred că tu ești ăla care trebuie să se salveze.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Ba, eu cred ca tu esti cel ce trebuie sa se salveze https://www.youtube.com/watch?v=Lgeri0tQ4nM

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Nu uita atunci cand va veni sfarsitul lumii va veni pe rand pentru fiecare dintre noi iar la final vor ramane doar ei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Bucurialuisatanpunctcom):

Cu totii ne cautam salvarea in lumea asta https://www.youtube.com/watch?v=qEEpvg3ZR34

| Simpatic a răspuns:

Eu pe astia care fug de raspundere dupa ce au comis o fapta importanta i-as condamna cu plus, adica le mai adaug un plus de 5 ani la pedeapsa, nu de alta dar as numi-o lasitate penala, exact cam ce a facut si celebra Elena Udrea si toate taraturile care au fugit de sistemul romanesc invocand motive vezi Doamne, politice, pentru astea ar fi ei arestati si condamnati.
Eu nu-s legiuitorul dar legiuitorul nostru este cu o mana slaba si alta lovita de boala, asa cum evadarea iti adauga ani la pedeapsa, asa si fuga de condamnare ar trebui sa iti adauge ani la pedeapsa, ce prostii sunt astea cu prescriptii, pai aici nu vorbim ca are unu de platit 100 de lei la intretinere si s-ar prescrie, cum v-ati simti voi daca unul v-ar talhari si ar fugi in Anglia iar peste 6 ani (sa zicem!) cand vine fapta lui sa fie prescrisa.
Pai comunistii nu erau mai baieti si fete prosti, o fi existant si atunci prescriptie? a da cea administrata de ei prin camere obscure, dadeau aia prescriptii la golani si infractori ca ieseau unii cu ficatul rupt si numai traiau mult.
Ei acum daca este democratie, fac ce vor infractorii si apoi pleaca.
Pai daca Anglia si alte tari te-ar intreba de sanatate, te-ai mai putea duce tu infractor cautat la tine in tara sa incepi o viata de vis in alta tara dezvoltata? Pai nu degeaba au vrut cetatenii Uk sa iasa din Europa, pentru gunoaiele ca prietenul tau!
Sa nu-mi zici ca si asta tot pe criterii politice e urmaritwinking