| AndreiFTW1 a întrebat:

Am vazut de curand niste inventii, biciclete propulsate de o elice legata la niste motorase. Legea prevede inmatricularea acestor autovehicule?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am vazut pana acum si nici nu stiu caracteristicile tehnice. Daca se incadreaza la categoria AM (moped) este obligatorie inscrierea la primaria localitatii de domiciliu (nu inmatricularea).
Daca au caracteristici tehnice mai mici nu este necesara inscrierea.
Conform Codului rutier, citez:
„21. moped - autovehicul, cu două sau trei roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25 km/h, dar nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4 kW, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350 kg, neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculului electric."

| darrio2007 a răspuns:

Ai vazut si prin magazine asa ceva?