| TeoPlaysz a întrebat:

Am voie sa merg cu bicicleta daca am sub 14 ani si sunt insoţit de un părinte?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii sub 14 ani nu au voie cu bicicleta pe drumurile publice, indiferent ca sunt insotiti sau nu, conform OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 70.(2) Pentru a conduce o bicicleta pe drumurile publice, conducătorul acesteia trebuie să aibă vârsta de cel puţin 14 ani."

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești mai dezvoltat și nu se vede vârsta pe tine, poți să mergi.