| AlexDorinel a întrebat:

Am vorbit cu un om mai în vârstă acum câteva zile despre cum se traia prin anii 2008-2010 și i-am spus eu ca se traia prost pe atunci și el mi-a zis: "dacă acum se trăiește bine... înseamnă că ești obișnuit sa le ai pe toate și sa nu-ți lipsească nimic".

Ca și cum se traia mai bine pe vremea aia. Acum va întreb pe voi? Ce poți sa le ceri la oameni ca astia... toți indicatorii arata ca viata de azi e mult mai buna fata de atunci dar mna...

Vreau și părerea voastră. De ce credeți ca unii cred ca se traia mai bine acum 10-15 ani?

39 răspunsuri:
| ofataoarecareee a răspuns:

Pentru ca viața era mai simpla dar mai frumoasă, spre exemplu in anii 1900 era mult mai putina poluare, copii erau liberi la țară și tot așa

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Poate atunci era puterea de cumparae mai mare decat este astazi.Tu sa spui ca este asa,ori altfel trebuie sa cunosti anumite chestii,in special puterea de cumparare a populatie,nu a unora care au avut bani multi mereu.
Despre asta vorbea omu,ori cel putin vorbea din pct lui de vedere, asa cum poate tu acum vorbesti din pct tau de vedere nu de chestie generala.
Plus trebuie sa stii daca erau joburi, atunci, cate, sau acum cate si alti factori.
Asa fiecare spune ce avea el atunci, ori ce are acum.

| 19flo79 a răspuns:

In 2008 a inceput criza financiara, au dat faliment bursele financiare, a cazut piata imobiliara, toate cadeau in timp ce crestea doar somajul happy
Prin 2010 lumea incepea sa isi revina dupa puternicul cutremur financiar.
Acum, in 2021 dupa 11 ani, cam cat de mare crezi ca-i diferenta?
Sa zicem ca e putin mai bine acum dar si datoria tarii noastre e mai mare... happy

| Eireann a răspuns:

Da, stii tu mai bine cum era acum 10 - 15 ani decat cei care au trait perioda aia. Voi amandoi vorbiti din experienta limitata- a voastra si a unor cunoscuti - si subiectiva

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca ăsta este adevarul.
„dacă acum se trăiește bine... înseamnă că ești obișnuit sa le ai pe toate și sa nu ți lipsească nimic", ti se cam potriveste.

| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

laughing tu ai ce ai cu telefoanele smart si cu calculatoarele laughing ala e pctul tau de referinta, ori indicativul care arata bunastarea si fericirea populatiei laughing stai bine la capitolul asta deja esti happy, ai mobile si calculatoare beton, aia e tot, inseamna ca o duci f bine.

Apropoo ai pus o intrebare legata de M2 SS, sper ca tu erai, sau poate ca ma insel.
Ma informai, nu mai siu de piata asta de calculatoare de cand am trecut sa folosesc produse apple.Sa nu spui ca si eu o duc f bine daca am aplle laughing
Deci ala M2 ss este de fapt hard, este o alta tehnologie de hard, deci tu luasei parca un SSD si un M2 SS de asta, ala SSD mic ca si capacitate, alantu f mare si intrebai tu acolo unde si ce sa pui.

Ei avand in vedere ca ambele sunt harduri drive, ar fi trebuie sa instalezi doara ala M2 SS alantu ar trebuie sa duci inapoi, is bani irositi.
Ce mai este, M2 ala este de 2 tipuri, unu ce se instaleaza in slot ca si SSD sinca unu ce se momteaza in sloturi PCIe.
Deci hardu ala M2 Sa fie superior lui SSD trebuie sa fie din ala ce se pune in slot PCIe, altfel e ca si SDD.
Ala se numeste M2 NV si nu mai stiu cum, am si uitat deja laughing dar zic cunoscatori ca este mai rapid de 5 ori decat un SSD.

Scuze ca am deviat de la subiectu in cauza, dar miadusei aminte. Sper ca nu gresesc, asa tiu minte ca tu intrebasei pe aici pe undeva despre chestia asta, luasei parca si voiai sa stii unde sa pui jocuri, unde wind etc.
Parerea ema si a cunoscutariolr este sa folosesti doara M2 ala si aia e tot.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru ca esti o problema pentru cei din jur.

| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

laughing scuze atunci, cred ca te incurcai, acu asta e, se mai intimpla.Ma gandeam ca tu esti si voiam sa spun ce aflasem.Las ca e bun si asa rau happy
Se luara oamenii de tine, lasa nu-i baga in sama, fiecare poate sa cirtice, critica este buna, altfel daca ne periem asa unu pe altul tot timpul, n-o sa mai vedem cand gresim.

| Nyarlathotep a răspuns:

Da, se traia mult mai bine atunci decat acum. Vremurile erau mai simple si mai frumoase, problemele erau mult mai mici si nu exista o dictatura medicala care incearca sa dezbine un grup de oameni fata de alt grup de oameni. Nu exista o dictatura medicala. Clar erau vremuri infinit mai bune. Daca bunastarea ta se rezuma la pc-uri, tablete si device-uri smart, e clar ca duci o viata izolata de problemele vietii. E usor sa urlii pe banii lu mami si a lu tati.

| LittlePoppy a răspuns:

2008-2010?! Nu e chiar asa departe.
"dacă acum se trăiește bine... înseamnă că ești obișnuit sa le ai pe toate și sa nu ți lipsească nimic"
Si? Nu are dreptate?
"Eu zic de anii 2010 când deja apăreau telefoane smart, deja existau pc-uri, laptopuri etc."
Primul pc asa cum il stii tu a aparut in Romania prin 1990 sau 1991.
Dar https://adevarul.ro/......index.html
Si pentru educatia ta e bine sa citesti asta: https://economie.hotnews.ro/......prilie.htm
Dar foarte interesant pentru orice user, este partea a doua a acestui articol:
"Sala amenajată și Unitățile Centrale (UC) ale primului calculator electronic la Brăila FELIX-C256 – P40 și cel de al 40-lea din România fabricat pe platforma Pipera – Fabrica de Calculatoare."
https://ctcebraila.wordpress.com/
Documenteaza-te si nu te mai certa cu batranii.
Am impresia ca esti un politician care face propaganda pe aici ca sa indoctrineze copiii. Cum poti spune ca acum se traieste mai bine cand inflatia este uriasa? Preturile cresc, nu si veniturile, iar conditiile de viata sunt mai proaste ca oricand. Am cunoscut un batran care mi-a spus ca nici in timpul razboiului nu s-a trait asa de greu ca acum. Un smartphone nu tine nici de foame, nici de cald.

| Sofer a răspuns:

Se trăia foarte bine pana sa apără telefoane si internet sa ne strice mințile.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Eu nu cred ca unii cred ca se traia mai bine. Chiar se traia mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru AlexDorinel):

In ce priveste munca se gasea mai usor, deci te puteai astepta sa gasesti ceva mai convenabil, si in ce priveste banii, aveau putere mai mare. Azi dai milioane pe maruntisuri, atunci cu doua milioane faceai cumparaturi pentru toata casa pentru o saptamana. E adevarat ca au crescut si salariile, dar nu in aceeasi proportie si acum se simte.

| mgtow a răspuns:

Probabil in vremurile ceausiste aveau mai multe betii fara sa scoata bani din buzunar. Era foame si puscarie atunci

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

Se traia putin mai binisor atunci pentru ca preturile erau mai mici, insa nu e mare diferenta fata de atunci, ca si salariile au mai crescut.
Viata nu e mult mai buna, este cam la fel.

Viata e mai buna ca in anii 90, asta da.

Unii cred ca se traia mai bine atunci ca aveau salarii mai mari la preturile care erau mai mici, de aia, si puterea lor de cumparare era mai mare, si probabil salariile lor au ramas cam pe acolo dar preturile s-au dus in sus, si niv de trai e mai mic pentru ei acum.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Economia, au facut-o cei carora le spui batrani, nepoate. Ca altfel era greu pentru majoritatea unora ca tine. Nu ma pot abtine sa nu iti comentez.
Parca esti soacra-mea, doar idei fixe, nu vede realitatea din jurul ei. Macar ea are peste 70 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cate avea tara asta cu 30 de ani in urma si cate are acum? Cine a muncit pentru ce au furat astia de la guvernare si altii? Aia carora le spui tu batrani. Ce face tineretul de azi, cu anumite exceptii, bineinteles, in afara de distractii, pornografie si alte alea. Nici macar respect pentru parinti nu mai au. Sunt multe de spus dar si tu faci parte din aceasta generatie care crede ca le stie pe toate dar cand da de greu, nu stie cum sa se descurce in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| LittlePoppy a răspuns (pentru AlexDorinel):

în 7 Decembrie | AlexDorinel explică (pentru LittlePoppy):
"nu te mai certa cu batranii" auzi, aia sa meargă la biserica și sa lase economia ca nu e de ei

Economia? Avem noi ACUM economie? Stii tu fabrici care sa produca ceva? Romanesti, nu cu patroni straini care duc tot profitul la ei in tara. Agricultura ne-a fost blocata. Acum se lupta cu zootehnia. Nu au murit inca toate animalele, dau legi ca nu avem voie sa le mai crestem. Asta numesti tu economie? Sau comertul de prin baruri si cluburi? Ala nu produce nimic decat idioti afectati de bautura si usor de manipulat.

| LittlePoppy a răspuns (pentru AlexDorinel):

TU esti lenes. Nu generaliza.

| LittlePoppy a răspuns (pentru AlexDorinel):

în 7 Decembrie | AlexDorinel explică (pentru LittlePoppy):
Și în anii 90 când era inflatia 200% ce zici?
Acum a urcat puțin de la 3% la 8% și gata se plâng toți.

Nu am inteles cum faci tu calculele alea. Era 200% si a scazut cumva la 3%?