| clapacristian a întrebat:

Amprentele si pozele raman in ceva baza de date a politiei?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost condamnat penal amprentele si fotografiile tale raman in baza de date a politiei.
Acestea raman si in dosarul penal, de la arhiva instantei unde ai fost judecat.

| clapacristian explică (pentru Ioandelasal):

Am fost acuzat pentru distrugere, dar plangerea a fost retrasa.
Deci nu am fost urmarit penal si nici nu am dosar penal?

| Ioandelasal a răspuns (pentru clapacristian):

Daca plangerea a fost retrasa nu vei mai fi condamnat penal. Urmarit penal se poate sa fi fost, n-am de unde sti daca s-au facut sau nu acte de urmarire penala pana la retragerea plangerii, dar procurorul a clasat dosarul.

| clapacristian explică (pentru Ioandelasal):

Si atunci pozele si amprentele se sterg?

| Ioandelasal a răspuns (pentru clapacristian):

Pozele si amprentele raman in dosarul din arhiva organului de politie, dar nu vei figura in cazierul judiciar.

| clapacristian explică (pentru Ioandelasal):

Pt.totdeauna?

| Ioandelasal a răspuns (pentru clapacristian):

Nu raman pentru totdeauna ci pentru o anumita perioada, prevazuta in reglementarile politiei, nu cunosc cat anume.

| clapacristian explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult.