| Perca_Constantin-Petru_1994 a întrebat:

Salutare, se pot identifica persoanele doar cu amprentele? Sau daca politia poate sa te gaseasca in baza de date cu ajutorul amprentelor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai mai avut vreo infracțiune și te au trecut in baza lor de date cu tot cu setul de amprente luat da.și dacă înțeleg eu bine ce zici se pot identifica și prin adn, cu toate că nu ești in baza lor de date, e o metoda mai complexă prin care poate afla asta.

| Perca_Constantin-Petru_1994 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru raspuns!
M-am contrazis cu cineva! Acum este cert!
Toate cele bune!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate!
Acum toate pasapoartele noi se fac cu amprenta digitala.
Iar unii au deja amprentele luate, in alte circumstante si raman in baza de date ale Politiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai mai facut tampenii si esti in baza de date, nu. Insa daca esti suspect, si nu au amprentele in baza lor de date, iti pot lua amprentele, si le compara cu cele gasite la fata locului, fapt ce dovedeste ca ai fost acolo.
Daca spargi o masina, cineva te vede, si suna la politie, politia ridica amprente, si le va compara cu cele ale suspectilor.
Dar e putin probabil sa faca politia asta, sunt prea ocupati sa se ocupe de furaciuni. Daca iti sparge cineva masina, si iti fura un laptop si un telefon, si au amprente, e putin probabil sa isi dea interesu sa ii caute pe aia, ca probabil deja stiu cine sunt, si fac jumate jumate happy cunosc caz real cand politia ii lasa sa fure, apoi se intalneau o data pe sapt sa cotizeze, si daca nu cotizau, erau batuti si lasati in camp happy