| mariaadriana a întrebat:

ANAF mi-a trimis o somatie pentru plata unei datorii la stat. Poate sa-mi faca oprire pe salariu tinind cont ca eu am 50% din salariu oprit?(am o pensie alimentara si un contract de CAR). Vreau un raspuns de specialitate va rog, multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate popri mai mult de jumatate din venitul net lunar. Se poate face poprire pe conturi din banci, pe sume ce le ai de primit de la alte persoane, poate face executare silita mobiliara sau imobiliara, in functie si de suma pe care trebuie s-o platesti. Numai bine!

1 răspuns:
| gicaputinica a răspuns:

Din pacate, ANAF-ul poate sa faca orice.
Chiar sa te dea afara din casa daca datoria este mare.