| here a întrebat:

Daca contractul de munca e pe trei luni se prelungeste dupa ce la trei luni vreau sa stiu daca am dreptul la concediu fara plata si cand o sa am un bebe am dreptul de concediu pentru cresterea copilului si cat se da in cele doua cazuri sau daca lucrez cu contract de genul asta nu am drept de concediu in contractul meu nu scrie de concediu de odina imi da pe an 5 zile ca si cum imi face un bine si nu platesc nimic pentru pensie au spus sa imi platesc eu lucrez in strainatate
adica nu am drepturi si nici avantage in afara de salariu si vreau sa las serviciul pentru ca nuci comportamentul nu e bun
am zis poate am drept la concediu fara plata daca nu am numai are rost sa stau

9 răspunsuri:
| tpuforyou a răspuns:

Trebuie sa ai minim 1 an de cand lucrezi la firma respectiva sau sa ai contract pe perioada nedeterminata in cazul asta se plateste concediul de crestere a copilului daca ai contractul pe perioada determinata in cel mai rau caz nu iti vor mai prelungi contractul... depinde de politica fiecarei firme sper ca ti>am fost de folos!

| here explică (pentru tpuforyou):

Am intales casa iau concediu fara plata sau pentru cresterea copilului trebuie sa treaca un an de cand lucrez si sa fie contractul pe o perioada nedeterminata

eu lucrez de patru ani dar nu e de ajuns pentru ca contractul e pe o perioada determinta se prelungeste la 3 luni si atunci in cazul asta nu pot sa benificiez de concediu de crestere sau fara plata am intales bine nu-i asa

| tpuforyou a răspuns (pentru here):

Cum am spus daca ai contractul pe determinat poti sa nu primesti nimic in cel mai rau caz te vor da afara >banuiesc ca lucrezi la o firama SRL adica societate cu raspundere limitata, sau mai bine spus la un patron. bun daca erai la o societate SA altfel stateau lucrurile! funda ))

| tpuforyou a răspuns (pentru here):

Adica te pot inlocui cu altcineva, iti dai seama ca nu le vor conveni sa iti plateasca toate asigurarile de sanatate pe toata perioada asta!

| here explică (pentru tpuforyou):

Si daca cer fara plata tot nu la covine pentru ca ocup locul degeaba

| tpuforyou a răspuns (pentru here):

Cam asa ceva!

| here explică (pentru tpuforyou):

Am intales adica atat timp cat lucrez cu un contract de perioada determinata nu am drept la cocediu fara plata sau pentru cresterea copilului si de asta a facut contactul in felul asta ca sa le fie usor in cazul in care intervine ceva sa numai prelungeasca acest contract si ei imi pelungesc atat timp cand sa lucrez cat vor ei
multumesc mult

Răspuns utilizator avertizat
| here explică:

Eu lucrez de patru ani dar dupa cum vad imi da fortat 5 zile pe an asta inseamna ca nu o sa imi dea in cazul asta nu-i e asa
dupa cum se vede plus contractul e pe 3 luni ca sa fie usor sa ma dea afara oricand intreb pentru daca o sa las serviciul sa nu imi para rau si sa nu imi imaginez ca o sa imi dea concediu fara plata sau sau de cresterea cpilului si atunci ma trezesc ca imi stat citva ani degeaba la servici fara sa am bebe sau cu speranta cand o sa am ca se resolva si atnci poate numai imi prelungesc contactul