| anonim_4396 a întrebat:

Ar Trebui amendati cei care dau bani la cersetori?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Săracului nu-i da pește, dă-i o undiță, să și-l prindă singur!...

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| CristiSeeker a răspuns:

Da, oarecum. Prin faptele lor sustin un astfel de comportament, pana la urma. Multi dintre cei care cersesc ar putea sa munceasca, dar nu se obosesc nici macar sa caute, vazand ca pur si simplu cer bani si ii primesc. Altii sunt victime ale mafiei si trebuie ajutati, nu prin bani, ci prin scaparea de o astfel de viata (treaba autoritatilor). Si, in cele din urma, mai sunt si cei complet neputinciosi si neajutorati care cersesc, fie din imposibilitate de a munci, fie fiind fortati si ei de cineva.
Toti acesti cersetori sunt responsabilitatea autoritatilor, care trebuie sa aprofundeze problema, cat mai curand, pedepsind pe cei ce cersesc in loc sa castige bani legal, sa ii ajute pe cei fortati sa cerseasca si sa le ofere conditii celor ce sunt la cersit din nevoie, pentru a nu se intoarce niciodata acolo.
Pentru cei ce ofera bani sau bunuri cersetorilor trebuie stabilite un set de pedepse usoare, pentru a descuraja asa ceva si odata cu asta si cersetoria. De exemplu, o avertizare pentru prima data, sau primele dati si o amenda in anumite conditii. Dar, mai intai trebuie pornita si o campanie de educare a populatiei in acest sens. Deci, cred ca vom ramane doar la nivelul de discutie pentru un astfel de proiect, in urmatorii ani.

| Eidriana a răspuns:

Nu ar trebui, dar autoritatile ar trebui sa faca ceva ce cersetorii. Cei care au probleme, ca au un picior rup, o mana, sunt orbi, ar trebui sa primeasca un ajutor din partea statului sau din partea unor ONG-uri, iar cei care sunt sanatosi ar trebui pusi la munca (sunt o groaza de posturi pe care nimeni nu le vrea, de vanzatori, muncitori).

| Artemis16 a răspuns:

NU! Fiecare om e liber sa faca ce vrea cu banii lui happy!

| MarijuanaFanNr1 a răspuns:

Eu sincer am 13 ani dar asta nu inseamna ca n-am idei deci uite ce consider eu eu consider ca toti cersetori sa primeasca un loc de munca cu minim 200 lei pe luna daca se tin de treaba sa creasca leafa si asta-i chestia noi Romania suntem considerati in alte tari mai prejos noi romani de fapt sunteam un popor mare dar uni din tara ne strica ar trebui facut cevas pe tema asta fiecare loc de munca

Răspuns utilizator avertizat
| TeamLana a răspuns:

Şi cel care cerşeşte şi cel care dă bani.

| Deea8D a răspuns:

Nu frate de ce sa fie amendatii? laughing ca fac un bine?

| VadTot a răspuns (pentru Deea8D):

Asta numesti tu bine? ca le dai bani unora care poate au mai multi bani ca tine? in momentul respectiv,~~laughing)hai ca esti tare...asta nu poti numii un bine.un bine il faci celui care tace si sufera in tacere..si ii acorzi o mana fara ca el sa te agreseze in vreun fel!

| DeeaAndreea92 a răspuns:

Da. Daca dai bani la cersetori ii incurajezi sa nu isi caute un loc de munca!
Locuri de munca sunt peste tot, majoritatea oamenilor gandesc : "a nu ca acolo ii prea greu", "nu ca acolo lucrez prea mult timp" sau "nuuu, e prea mic salariul, nu lucrez pe banii aia".