| anonim_4396 a întrebat:

Arcul cu sageti necesita ceva acte pentru a detine unul?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aceste arme se incadreaza in categoria E, alte categorii de arme şi dispozitive neletale, din anexa 1 la L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare si nu necesita nici un act, doar sa ai varsta de 18 ani.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ia mai intereseaza-te sa vezi ca-ti trebuie acte la fel ca pentru arma de foc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei007007):

Am dat raspunsul bazat pe lege si nu ma intereseaza deloc chestiunea.
Daca nu-ti convine raspunsul intereseaza-te tu la Serviciul de arme si munitii din IPJ.

| Andrei007007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu ti-am dat raspunsul pentru ca la randul meu m-am interesat de subiect si am aflat ca daca acea arma este letala trebuie sa ai acte pentru ea la fel ca pentru orice arma cu munitie. Daca e de jucarie sau din aia facuta manual de detinator cu un bat si o sarma atunci intra in categoria mentionata de tine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei007007):

Nu mie trebuie sa-mi dai raspunsul ci utilizatorului care a pus intrebarea. Se pare ca cine ti-a spus nu cunoaste legea, asa ca te invit sa o citesti.

| aXy99 a răspuns (pentru Andrei007007):

Orice arma poate deveni letala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se consideră că este o armă cu coardă sau arc. Nu necesită autorizație de deținere după lege. Dar utilizarea ei este restricționată la tirul sportiv. Nu ai voie să vânezi cu ea.

| Andrei007007 a răspuns:

Pai normal ca-ti trebuie acte si sa platesti si taxe pe langa asta. Pentru a detine si folosi un arc (ptr.tras la tinta), este nevoie de toate documentele si taxele ce se impun la obtinerea unei arme de foc!

| Flar3 a răspuns:

Iti trebuie sa ai 18 ani. Ca la Airsoft