| ee a întrebat:

Are sens sa fac plangere penala pentru Jidiuc Petrica din Podeni, Suceava pentru infracţiunea de înşelăciune:

În data de 25 05 2018 am trimis prin posta un laptop Toshiba t110 upgradat cu ssd de 90 gb si un mouse wireless in valoare de piata de cam 500 lei catre Jidiuc Petrica in urma unei intelegeri de schimb cu scule.

Acesta dupa mai multe discutii, renegocieri (nu a mai vrut sa trimita exact ce ne-am inteles) pe contul de olx si telefonic si mai multe amanari cu diferite pretexte in data de 18 06 2018 a trimis scule foarte mizerabile: o bormasina BOSCH Psb 700-2re in valoare de 200 lei ce s-a defectat dupa cateva gauri si un pendular Black decker KS900S defect in valoare de 100 lei.

La nici o ora de la primirea coletului l-am contactat pentru ai zice ca pendularul e defect (nu sta panza in lacas) dar acesta sustine ca nu stiu sa il folosesc si apoi ca l-am defectat eu si refuza sa trimita o scula functionala si sa ii trimit pendularul defect inapoi!

Ca probe am chitanta postala de trimitere colet, copie de ci. a lui Jidiuc ceruta de mine la trimiterea coletului, discutile de pe contul de olx, sculele primite!

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu ai sanse; doar bani cheltuiti si timp pierdut prin instanta. acceptand schimbul se prezuma ca ai acceptat si calitatea sculelor primite. marea majoritate a "ofertantilor" de pe aceste siteuri sunt excroci care profita de naivitatea "colectionarilor de chilipiruri". sad :'(

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu va intelegeti sa va restituiti fiecare ce-ati primit atunci poti face plangere penala pentru inselaciune, bineinteles daca poti dovedi ca sunt adevarate cele ce-ai spus aici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sens are insa ai mici sanse de reusita. E atat de greu sa probezi ca sculele alea nu sunt ce trebuiau sa fie si ca nu le ai stricat tu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Are sens sa lasi prostiile cu schimburi pe olx si sa iti cumperi scule cand ai nevoie. Sau sa platesti un meserias cu scule care sa faca treaba. E halucinant cum dupa ani intregi de tepe pe olx/okazii, tot mai sunt de-astia ca tine...

| Petrică85 a răspuns:

Dacă ai discuțiile de pe olx este bine

| Petrică85 a răspuns:

Va salut. Tranzacția a fost făcută cum ne-am înțeles. Când ți-au ajuns sculele le-ai desfăcut pentru a le curăța după cum mi-ai confirmat și acum zici ca nu mai funcționează? Eu zic sa îți fie rușine pentru ceea ce faci. Eu sunt o persoana serioasa și cu familie la locul meu. Nu da cu noroi aiurea. Când mi-ai trimis laptopul ai pus și body pentru baie de dama și niște fiole cu nu știu ce în ele. Fii serios. Cine are de văzut ce fel de persoana sunt ma poate găsi pe Facebook cu numele Jidiuc Petrica și poate vedea despre ce vb. La mine vorba e vorba. Da e da și nu este nu. Cine ma cunoaște știe despre ce vorbesc