| theforceofgood a întrebat:

Țările de au o industrie militară asa-dezvoltat gen Rusia şi China, chiar se laudă pe youtoube cu tot felul de blindate, de masini de teren de par sf, de î-ți dau impresia că le depăsesc cu mult pe cele din comerț autovehiculelor civile - Nu înțeleg de ce nu folosesc acea tehnologie şi la fabricarea de autovehicule civile, că la tehnologoa militară pe care cred că o au ar putea fabrica autovehicule civile ( cel puțin la cele civile - de iar întrece pe germani şi japonezi; şi ar avea tot interesul ca să fabrice asa ceva deoarece ar însemna o dezvoltare radicală a industriei şi indirect a evonomiei şi ar deveni o putere economică mult mai mare şi indirect o putere, de asemenea ca țară mult mai mai mare decât în starea actuală. Care este explicația?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atat China, cat si Rusia fabrica si autovehicule civile proprii, dar si ale brand-urilor din alte tari.
Ei se lauda cu vehiculele de teren si blindate din cauza ca produc si creatii proprii, care - dupa considerentul lor - pot concura cu produsele altor firme din west.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi tu, una e sa produci armament, lucru pe care ei îl fac de zeci de ani, alta e sa produci mașini de volum într o piață deja extrem de competitiva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Explicația este că dta, ca să înțelegi cum funcționează economia unei ca China, trebuie să studiezi mult, nu video de reclamă și divertisment de pe You Tube.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alea sunt masini de teren cu motoare mari, facute sa faca gaura la bugetu statului. Cum sa mergi cu tancu sau cu o masina de armata, pe strada? laughing))

| Rd79 a răspuns:

Explicatia este ca vehiculele militare au armura multa si consuma foarte mult combustibil. Adica, foarte scumpe de facut si operat. De ce ar vrea un civil o masina super blindata care consuma gen 30 litri la suta de KM?