| Decebalul a întrebat:

As vrea ca la vara sa merg in Londra, dar problema e ca nu stiu ce acte imi trebuie; ma voi duce cu avionul. Am aproape 15 ani si am buletin, mai imi trebuie ceva ca sa pot merge?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu buletin ci carte de identitate.
Daca nu mergi cu ambii parinti ci numai cu unul atunci ai nevoie de o declaratie notariala de la celalalt parinte.
Daca nu mergi cu nici unul atunci ai nevoie de declaratie notariala a ambilor parinti si de un insotitor major, poate sa fie si personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii, in functie cu ce mijloc de transport mergi.

2 răspunsuri:
| Danut449 a răspuns:

Da ati mai trebuie si 2 parinti cu tine, ca daca era floare la ureche la 15 ani ma duceam si eu in las vegas sa frec menta la varsta asta e mai greu sa zbori din pom in pom.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu mergi insotit de ambii parinti ai nevoie de procura prin notariat de la ambii plus un insotitor major