| Livvă_Livă_2001 a întrebat:

As vrea sa dau de permisul pentru 16 ani si am auzit ca se pot conduce masini cu motor pana la 1000cm² este adevarat? Daca da de ce categorie am nevoie

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "permis de 16 ani". De la 16 ani se poate obtine permis de conducere pentru categoriile AM, A1 si B1, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la probele teoretica si practica.
Cu categoria B1 se pot conduce unele masini foarte mici, de genul minicar, care se incadreaza in caracteristicile tehnice prevazute de OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, pentru aceasta categorie (greutate si putere motor), citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Nu cred ca o masina cu CC a motorului de 1.000 cmc se incadreaza la categoria B1.

| Livvă_Livă_2001 explică (pentru Ioandelasal):

Si mai exact ce masini pot sa conduc daca am B1, adica Smart, microcar stiam dar ma refer la un buget intre 4000-5000 de lei

| Ioandelasal a răspuns (pentru Livvă_Livă_2001):

Nu stiu, nu ma pricep la masini. Cauta pe internet masini care se incadreaza la greutatea si puterea motorului prevazute pentru categoria B1. Si cauta-le la masini second-hand, cele noi costa cca 10.000 euro sau mai mult.