| M371n1s7 a întrebat:

Salut.
In legatura cu aceasta lege noua care poti da de permis la 16 ani. daca s-ar aplica cum va fi? La 18 ani ar trebui sa dai alt examen cu care poti sa circuli cu masini cu motor mai mare de 1000cm, sau dupa primul an poti conduce orice masina? happy

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

NU EXISTA o astfel de lege noua si nici nu cred ca va exista, asa ca n-are rost o asemenea discutie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E doar o propunere dar foarte probabil nu va trece asa ca nu isi are rost o discutie

| RobertMoon a răspuns:

Cred ca poti conduce orice masina, de vreme ce dai de permis de la o varsta mai frageda, e acelasi lucru cu examenul care sa da si la 18 ani, dar aceasta lege este o prostie si sper sa nu se aplice niciodata, deoarece tinerii nu respecta regulile de circulatie, iar,, experienta,, lor isi va spune cuvantul mai devreme sau mai tarziu, cunosc persoane care la 18 ani deja au 3-4 accidente.

| danutzu96 a răspuns:

Asta mai lipsea permis la 16 ani!
Nu sunt destui tembeli la 18 ani cu carnet fara minte...

| DjNick112 a răspuns:

Eu nu am inteles un lucru, astia vor sa reduca numarul de accidente sau sa mareasca?

| suntserios a răspuns (pentru DjNick112):

Poate are nenea parlamentar vreun baietele care face 16 ani acusi si na... vrea sa iii faca un cadou

| DjNick112 a răspuns (pentru suntserios):

laughing sa stii ca e posibil, altfel nu imi explic, sunt nucosi de 189 ani care nu sunt in stare sa conduca o masina, sunt si de 20-30 care fac accidente, si vrea ca un pusti de 16 ani sa conduca o masina, bine ca stiu sa ma feresc de acum cand merg pe strada, chiar si cu masina, sa nu dea unu peste mine

| Rainmaker a răspuns:

Salut!
Sper din inima sa nu treaca de parlament o astfel de lege.Nu ne ajunge cati potentiali factori de risc circula deja pe soselele patriei? Personal consider ca s-ar dubla accidentele de circulatie.Hai sa ramanem pietoni, cel putin pana la 18 ani.Nu crezi ca viata este frumoasa?