| LaviniuA a întrebat:

Ati fi de acord ca Europa sa fie implicata in razboi, alaturi de Nato, impotriva Rusiei, in mod direct si oficial?
Credeti ca mai sunt cai de aplanare a conflictului dintre est si vest? Daca da, care ar fi acestea concret?

Intrebarea vine in contextul in care pe teritoriul Poloniei, Ucraina a facut sa cada 2 rachete, pretinzand ca Rusia ataca Polonia, deci trebuie invocat articolul 5.
Intrebarea se adreseaza celor ce au studiat istoria si politica.
Multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt de acord cu razboiul, asa ca nu sunt de acord nici cu implicarea in razboi a tarilor NATO si nici nu cred ca o sa fie cazul.
Sigur ca mereu exista o cale de a opri un razboi, pacea este totdeauna preferabila.

| Drimmero a răspuns:

Singurele cai de aplanare a conflictului sunt exact cauzele pentru care a inceput razboiul inceput de orcii lui putin. Ce vreau sa spun e ca rusia nu va castiga razboiul din punct de vedere militar, nu atata timp cat America si Europa vor livra arme si sisteme de aparare performante Ucrainei, interventia Occidentului a facut diferente pana acum, dar si ambitia ucrainenilor de a le tine piept, cinste lor! Rusii ar vrea sa obtina multe, de la demilitarizarea Ucrainei, punerea de guverne marioneta care sa serveasca Moscovei in Ucraina, imposibilitatea ca Ucraina sa intre vreodata in NATO, UE, cedarea deliberata de teritorii catre rusia, practic scenariile astea care ii convin rusiei sunt singurele care ar opri agresiunea rusa, sunt interesele Occidentului si a Americii de a nu o avea pe rusia si mai aproape la Marea Neagra, ea e punct strategic pentru intreaga alianta si nu numai. Occidentul vrea pace, Ucraina vrea pace dar atata timp cat tu imi invadezi casa si imi violezi, distrugi si furi bunurile, ca mai apoi sa vre sa ma omori am tot dreptul sa-ti dau in cap si sa te calc in picioare, pe principiul asta merge Ucraina, ea isi apara propriile bunuri, nu ea a inceput razboiul, rusii de mult planficau mizeria asta de razboi dar mi se pare un non-sens ce fac ei, nu vor granitele NATO langa ei dar ei totusi daca distrug Ucraina (ceea ce e imposibil) ar veni si mai aproape de tarile NATO. Rusii nu mai au nicio tactica, ei acum sunt in disperare si recurg la metode fel si fel, daca ar putea ar da putin cu nucleara in secunda 2 dar isi cunoaste consecintele, ar muri majoritatea oamenilor. Ucraina nu trebuie sa cedeze o palma de pamant rusiei, trebuie sa-si apere cu sfintenie identitatea ca popor, ce rost ar mai fi avut razboiul de pana acum, toate victoriile ucrainene si tot asa daca la final ar ceda orcilor cele mai importante si strategice obiective? rusia doar daca primeste de buna voie va iesi victorioasa, pe teren nu se va intampla.
Razboi intre NATO si rusia? hai sa fim seriosi, se face curand anul de cand au atacat Ucraina si n-au cucerit mai nimic, au primit dauna de o vor tine minte toata viata si vor mai primi, rusii sunt foarte slabi, ei nu vor putea face fata vreodata din punct de vedere convenctional cu NATO, ei sunt niste pasarici fricoase si vor folosi nuclearele, dar va fi stearsa si ea de pe harta intr-un razboi nuclear, nu exista castigatori, vorbim de tari mult mai puternice decat rusia, cu armament ultra modern si cu armata mai mult decat dubla fata de rusi, nici nu va fi nevoie sa porneasca toata alianta focul ca rusii vor pica destul de rapid, nu as vrea sa porneasca un astfel de razboi devastator pentru rusi dar daca ei o cer...va fi necesar, trebuie pusi cu botul pe labe si jupuiti sa li se scoata razboaiele din cap, cam asta ar merita sa fie bombardati dar inca mai sunt sperante de cai diplomatice si evitarea distrugerii rusiei de catre Occident, se vor distruge singuri cu razboiul asta.

| LaviniuA explică (pentru Drimmero):

Mersi de raspunsul elaborat. Cred ca pierzi din vedere imaginea de ansamblu.
SUA poarta război cu Rusia. Câmpul de lupta este deocamdată pe teritoriul Ukrainei. Este război proxy. Ar fi putut fi și alta tara in locul Ukrainei.

Ce câștiga Rusia in Ukraina e un mizilic. Urmărește schimbarea polilor de putere la nivel global, recăpătarea statutului de superputere și se bate cu principalul adversar, adică SUA. Asadar nu învingerea Ukrainei conteaza pentru Rusia.

| sabin89 a răspuns:

Să fie implicată Europa alături de NATO? Păi practic, Europa este NATO. Principalele țări din Europa sunt în NATO.

| LaviniuA explică (pentru sabin89):

Eu consider SUA ca fiind NATO. Vad mai degrabă Europa ca pe un partener. Franța si UK sunt putere nucleară. Germania e probabil pe ducă economic, asa ca nu se mai ridica nici militar.