| Sachiroo a întrebat:

Salut, lume! Sunt foarte pasionat de istorie și susțin ca istoria să se facă după cum este ea, nu după cum le convine unora.Doresc să reiau un subiect, încercând să-l dezvolt cu voi, fiind pe cât posibil original, fără să confirm neapărat părerea cuiva.
E vorba de războiul din Ucraina.
În condițiile în care nu sunt nici pro ucrainean, nici pro rus, ci consider că România nu trebuie să ia parte la acest conflict, pentru că nu e treaba ei, vreau să aflu ce părerea aveți despre diferite lucruri legate de acest subiect.
Dar, mai întâi, vă prezint varianta ambelor părți(cel puțin ce cred eu că susțin cele 2 părți).
NATO:atacul rusesc împotriva Ucrainei este nejustificat, și neprovocat.Sanctiunile împotriva Rusiei sunt impuse pe drept, pentru a descuraja agresiunea asupra Ucrainei. Soldații ruși au comis atrocități împotriva copiilor ucrainenii și ii folosesc pe post de scut. Au provocat ogrămadă de distrugeri. Rusia va pierde războiul, iar Putin va avea un final nefericit.
Rusia:nu am invadata Ucraina, ci este o operațiune militară. Am fost nevoiți să facem asta, pentru că NATO ne-au promis că nu își vor extinde granițele spre estul Europei, cu nici măcar un centimetru. Cu toate acestea la NATO au aderat țările baltice, și urma să avem granița cu ei, de-a lungul întregii Europe de est. Dacă i-am fi lăsat să continue, ar fi ajuns în punctul în care și-ar fi pus baze militare până la Moscova, și ne-ar fi trimis în Siberia spunând că nu încap de noi. Nu am comis atrocități împotriva copiilor ucraineni, și nici nu îi folosim pe post de scut. Nu am omorât niciun civil. Clipurile cu bombardamente sunt făcute în timpul altor conflicte militare.
1.Cine credeți că este vinovat și de ce?
2.Are cineva de câștigat ceva din acest conflict?
3. Exista interese ascunse de ambele părți?
4 V-ați informat atât din surse care susțin Ucraina, cât și Rusia?
5. Credeți că una dintre cele 2 părți sau chiar amândouă fac propagandă? Dacă da, puteți veni cu un exemplu concret?
6.Cine credeți că va câștiga conflictul(NATO sau BRICS)?
7.Ce se va întâmpla dacă Ucraina/Rusia va câștiga războiul?
8.Pe cine susțineți?
9.Vor fi folosite armele nucleare?
10. Dacă Rusia va reuși să ocupe Ucraina în întregime, va încerca să se lupte și cu alte state europene, pentru teritoriul lor.
11.Sancțiunile impuse Rusiei o afectează? Dacă da, cum?
12.Lipsa unei colaborări comerciale dintre NATO și Rusia creează probleme vreuneia dintre părți? Dacă da, cum?
13.Are Rusia aliați de nădejdie? Dar Ucraina?
14. Credeți că războiul se va termina anul ăsta sau nu?
15.Va fi răsturnat Zelensky/Putin de la putere? Dar asasinat?
16.Merită implicarea României pentru Ucraina?
17.Ce părere aveți de Putin/Zelensky?
18. Dacă vor câștiga ucrainienii, și-și vor recupera țara, credeți că vor încerca să pătrundă pe teritoriul Federației Ruse?
19. Înfrângerea Ucrainei, va avea un efect devastator asupra imaginii NATO?
20.Ce șanse la victorie dați fiecărei părți?
Am pus atâtea întrebări, tocmai pentru a încerca să ne creăm o imagine de ansamblu cât mai bună.

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Istoria trebuie predata exact asa cum e, nu in stilul bolsevic cum e prezentata in scoala, istoria de acolo e doar o mica parte de adevar si multa propaganda ruseasca, istoria in general e scrisa de invingatori, nu sunt relatate toate detaliile, insa daca stai sa te documentezi putin observi o discrepanta in relatarea istoriei din scoli si cea cum e gasita prin documentare, carti sau site-uri de specialitate, in istoria invatata la scoala nu sunt prezentate detalii care fac diferenta, al 2-lea razboi mondial de exemplu e prezentat in scoli pe repede inainte, nu tu interventia Americii care a fost decisiva, nu tu planul Marshall care a fost inceputul UE, nu tu realitatea comunismului in Europa, practic inveti o istorie de balta ca la prosti.

1. Rusia e vinovata, nu a fost niciodata vreo tara pacifista, in toata istoria lor au invadat pe unii si altii si si-au incordat muschii doar cu tarile mai mici, nu au avut niciodata tupeul sa maraie la un stat mai puternic decat ei, drept dovada au invadat Germania Nazista abia atunci cand nemtii au dat inapoi, chiar si asa au facut-o cu ajutorul americanilor si a puterilor europene, nicidecum de capul lor. Rusia e vinovata chiar si pentru infiintarea NATO, alianta a luat nastere pentru a-i da peste bot rusiei si s-o linisteasca ca prea obraznici sunt rusii. Rusia a invadat un stat suveran si independent, invadatorii sunt in general vinovatii unui razboi si de obicei au avut o soarta proasta in istorie, au cam pierdut.
2. Ucraina are de castigat independenta fata de rusi in mod oficial si isi castiga dreptul sa faca ce vrea apoi, iar rusii au in cap doar jocuri bolnave, aia vor sa refaca urss, se cred in secolul trecut.
4. Ma informez doar de la la surse pro Occident, astia de obicei nu mint mai rau decat rusii.
5. In orice razboi a existat propaganda, e clar ca din ambele parti vine o propaganda doar ca sursele care sustin Ucraina sunt mai aproape de adevar. Rusii sunt campioni mondiali la dezinformari, nu-i intrece nimeni, ma amuza si acum cand ei anuntau ca n-au pierderi cand razboiul ala le-a provocat cele mai mari pagube din istoria lor, asta in contextul in care n-a intervenit NATO...ca erau desfiintati.
6. Strict pe tehnologie si bugete? NATO. Vorbim totusi de America si crema din UE care sunt 2 din cele mai mari puteri economice vs tari care se confrunta deja cu probleme economice gen china, india, brazilia. Oricum nu vor fi ceilalti nebuni sa se bage in nebunia lui putin, mai ales China care face comert cu Europa si SUA si castiga bani foarte multi de aici, cu rusii fac un chilipir.
8. Ucraina si Europa, sunt anti-comunisti si rusofob pana in maduva oaselor, n-am suportat tara asta din cauza sistemelor politice pe care le-a avut, asta din cauza conducatorilor cretini.
9. Nu cred, e alta propaganda asta, n-au folosit ei in razboiul rece si vor folosi acum? rusii doar latra, stiu si ei ca nu va castiga nimeni un razboi nuclear, rusia va fi kaput si nu doar ei, o buna parte din Europa si alte zone ale lumii, va fi o catastrofa, nu vrea nimeni sa distruga omenirea, nici macar rusii nu-s chiar atat de cretini.
10. Nu vor reusi rusii sa ocupe Ucraina niciodata, n-au reusit pana acum, nu vor reusi, acum e razboi de uzura, ei au castigat teritorii prin lucruri ilegale precum un vot dictat de pusca, nicidecum pentru luptele de pe front. Trebuie ca Ucraina sa reziste pentru ca daca rusii vor acapara intreaga tara atunci va fi foarte aproape de alte granite NATO, ii vom avea si noi in coasta, pana acum strategia NATO functioneaza.
11. Au deja probleme economice insa nu e la pamant asa cum ar fi trebuit, au multe kurwe care inca trag la ei, inclusiv unele tari europene precum Austria, Ungaria, etc.
12. Nu, s-au debarasat de rusi cu usurinta, Europa nu trebuie sa fie dependenta de rusia, de SUA nici nu mai zic ca americanii n-au ce face cu ei.
13. Cel mai important aliat al rusiei e china, ei sunt singurii de luat in seama, ceilalti s-au dat la fund, cu juma de gura ii mai sustin pe rusi insa are destule cartile care mai dau din cioc din cand in cand pentru ei. Ucraina are pe NATO care cantareste greu.
14. Daca vor primi arme si mai puternice atunci ucrainenii vor transa cat mai repede lupta, daca nu...atunci va fi o lupta de uzura care va mai dura ceva.
16. Nu e razboiul Romaniei, doar trebuie sa ajute Ucraina cum poate, cu refugiati in continuare si eventual sa trimita arme din Occident.
17. Putin= Un psihopat si criminal fara nicio empatie, un bolnav dupa putere. Zelenski= Un actor care isi joaca foarte bine rolul, un erou pentru Ucraina.
18. E greu sa invadezi rusia din cauza marimii, nu cred ca au interes sa atace rusia, ei vor doar sa alunge invadatorii. Totusi probabil ca ucrainenii daca ar putea ar da o nucleara direct in moscova.
19. Da, in primul rand imaginea de alianta foarte puternica va disparea iar apoi rusia va inainta mai mult pe fondul unui nato ranit. Dar si daca rusia pierde efectele vor fi mult mai devastatoare pentru ei laughing
20. La inceput lumea ii dadea sansa porcului de Craciun Ucrainei dar porcul s-a lasat cam greu si continua sa avanseze zilnic, eu zic doar ca rusia nu mai are nicio sansa sa castige, dar nici sa dea inapoi, le convine razboiul de uzura.

| nowar874 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca bat rusii ce crezi ca se intampla? dar ucrainienii daca bat? daca s-ar da cu nucleare s-ar duce si Romania toata? dar am inteles ca chiar si asa s-ar duce de rapa din cauza efectelor bombelor, nu am nicio idee aam vazut ca esti interesat, oricum eu rar intreb de asta, sunt oameni obsedati Putin nu da cu nucleare ca dadea pana acum, chiar e psihopat/sociopat? nu stiu cum sunt ceilalti 2 care pot apasa butonul de nucleare, generalul si celalat, dar ei sunt constienti ca nu mai au sanse cu ucrainienii?

| Sachiroo explică (pentru nowar874):

Eu nu am pus întrebări ca să mi le repeți tu.