| Mov_Veve_1981 a întrebat:

Atunci când plângerea penala este introdusa de o persoana care nu este cetățean roman și nu cunoaște limba romana, el atunci când formulează plângerea acesta trebuie tradusa de un traducător autorizat? Dacă nu a existat un traducător autorizat Mai este valabila plângerea părții vătămate? Ce se întâmplă în cazul în care nu mai este valabila? Poate persoana vatamata sa revină cu o noua plângere de data aceasta cu un traducător autorizat dacă s-a depășit termenul de introducere a plangerii prealabile?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plangerea este valabila, nu este obligatoriu ca plangerea prealabila sa fie tradusa de un traducator autorizat, va fi inregistrata cu data depunerii. Organul unde a fost depusa plangerea trebuie sa asigure un traducator.