| NewChangeSociety a întrebat:

Mai oamenilor, am și eu o întrebare. Vouă, patronilor, investitorilor, și celor din stat, care sunteți mai degrabă boieri și regi, nu vi se pare că ar trebui să vă fie frică că nu o să mai aveți cine să vă lucreze? Dacă toată lumea va pleca din țară și vor rămâne doar pensionarii, cine o să mai lucreze, dragilor? O să ajungem într-o țară a nimănui. Și așa nu mai este prea multă forță de muncă, iar nu cred că va crește. Este o pierdere de vreme să te duci 8 ore pentru 2000 de lei.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Pai cum crezi ca au profit asa mare? Uite, de ex o covrigarie faimoasa, ca toata lumea cunoaste, isi bate joc de angajati cu salarii mici si ii pune sa lucreze gen 6 zile pe saptamana cate 14 ore desi ei nu au semnat pentru asta. Lor li s-a promis ca lucreaza o zi cu o zi 12 ore si se trezesc ca ii cheama zilnic, stau toata ziua in picioare, stau peste program si altele. Si in plus angajeaza straini, ca eu vad mai mult straini decat romani acolo, aia nu au ce sa comenteze, trebuie sa se conformeze. Si astfel patronul acestui lant de covrigarii a facut profit, de 47 milioane anul trecuy. profit!

| NewChangeSociety explică (pentru Furnicuta000):

Adevărat. Viața este nedreaptă. Multă chinuială. Nu se mai merită. Să stea patronul în picioare dacă vrea acel profit. Nu te obligă nimeni să lucrezi. Nevoia te îndeamnă. Dar poți să-ți stăpânești nevoile. Poți să spui... mai bine mor de foame decât să fac fundul mare la patron. Și viața îți va da o soluție mai bună.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu există ce ai spus că înseamnă 336 de ore lunar.

66 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti prea pesimist si catastrofic, fii sigur ca nu o sa plece toti cei apti de munca din tara.
Si nu-i poti judeca pe toti dupa tine, nu toti sunt asa cheltuitori sau sa-si cheltuiasca aiurea banii munciti.

| NewChangeSociety explică (pentru Ioandelasal):

Ba da, vor pleca. Foamea te va face să pleci. Cui îi convine să muncească 30 de zile ca să trăiască doar 2-3 zile? Nimanui.

| Ioandelasal a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Asta o crezi tu, eu nu cred.

| NewChangeSociety explică (pentru Ioandelasal):

Nu trebuie să crezi. Situația o arată, situația precară din România. Mai ales cei din Generația Z cer salarii de la 10 mii în sus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Eu nu am facut foamea cand aveam salariul apropiat de cel minim. Am ramas in casa parinteasca, am mancat bine, m-am imbracat, mi-am cumparat chestii de IT si am schimbat si masini (SH, bineinteles).
Nu e chiar tragic nivelul de trai din Romania, ideea este sa fii consecvent si sa mai si evoluezi. 2100 de lei vei lua la 19-24 de ani, dar spre 30, ar trebui sa ajungi pe la 4000-8000 de lei in Romania, ca este foarte posibil, cu conditia sa fii calificat.
Un sofer de bascula bate spre 5000 de lei oriunde in tara, deci se poate.

| NewChangeSociety explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Hai, lasă-ne. Înțelege o dată. Mergi fuguță acum la magazin și vezi ce produse mai iei cu 100 de lei. Sau tu mănânci pâine cu ceapă? Din cauza celor ca tine ajungem să trăim toată generația prost și se pleacă pe rupte din țara asta nenorocită, în care nu ai nicio șansă la un trai decent dacă nu furi, nu ai pile sau nu te ocupi cu lucruri ilegale. Nici chiar persoana care știe meserie, având sute de magazine care depind de el, nu o duce cum ar trebui în țara asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Din cauza mea? Pai ce am facut eu? laughing
Eu am incercat sa devin antreprenor, am facut cunostinta cu taxele sufocante si cu clientii saraci, mi-am inchis portile si "am fugit pe rupte, catre un trai decent".
Fara sa fur, fara sa am pile, fara sa ma ocup cu lucruri ilegale.
Si nu stiu como se dice la suta aia de lei, pot sa-ti rotunjesc un 300-500 de euro pe mancarea mea, lunar, indiferent ca-s in Rrumenia sau in strainatate.
La fel si pe chirii/utilitati.
In Romania pot lucra legal pe salarii intre 4000 si 8000 de lei (ca nu mi-au curs mucii degeaba, am experienta in domenii cautate), afara salariile pentru un imigrant oarecare sunt intre 1300 si 2500 euro.
La magazin, de ce sa ai doar 100 de lei? Ce reprezinta exemplul asta?
Si ca sa raspund totusi, sa stii ca mai mereu platest sub 100 de lei, adica 43, 68, 89... sume din astea. Si nu pe paine cu ceapa, ca mai si mananc sanatos. Painea mi se usuca degeaba, asa ca n-o cumpar.
Te-am pupat, spor la ajutorul social.

| darrio2007 a răspuns:

Faci parte din categoria celor care iau 2000 de lei pe lună?

| NewChangeSociety explică (pentru darrio2007):

Stai liniștit, campionul zilei. Am câștiguri mult mai mari decât nu va face nici neamul tău și toată familia ta într-o viață! Și nici măcar nu este nevoie să mă agit să fiu campionul zilei. O să spui că sunt vise, dar nu trebuie să demonstrez nimănui nimic, cu atât mai puțin unui neica-nimeni ca tine. (De fapt, ăștia ca tine ar trebui reduși de pe fața pământului.)

| NewChangeSociety explică (pentru darrio2007):

Stai liniștit, campionul zilei. Am câștiguri mult mai mari decât nu va face nici neamul tău și toată familia ta într-o viață! Și nici măcar nu este nevoie să mă agit să fiu campionul zilei.

| darrio2007 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

E clar ca iesi din casa foarte rar sau deloc.

https://www.tpu.ro/......m-bani-nu/

| darrio2007 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Ai doar limbarniță.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar pentru puturosi si lepre ar fi o pierdere de vreme, sa-si ia un servici cu salariu minim pe economie, fiindca nu sunt constienti de faptul ca nu nici o calificare, nici o pregatire profesionla dar vor salarii mari, precum a celor care au muncit si invatat pe branci, sa ajunga calificati.
Ignoranta, aroganta si prostia se ridica la cote ingrijoratoare in Romania!
Astora care stati pe banii parintilor si a bunicilor mancandu-le pensia, nu va este rusine?
Cu cat esti mai prosti si mai arogant, cu atat dai vina pe altii pentru frustrarile si nemultumirile tale personale, de care esti de fapt total responsabil, ca nu ti-a pus nimeni mana la ochi sa nu inveti, sau sa nu muncesti, ca sa te califici undeva.
Toata lumea incepe de jos, dar cu bun simt si multa munca ajung sa se califice si dupa ani buni ajung sa obtina salarii mari si recompensa muncii lor.
Bunicii mor curand, parintii intr-un viitor apropiat si ramane generatia de putori si necalificati, care azi taie frunza la caine si maine vor muri de foame pe la colt de strada.

| NewChangeSociety explică (pentru Violleta2022):

Zău, hai zi zău, stimabilă doamnă. Avem exemple că lucrurile nu stau chiar așa. Nu trebuie să ai o calificare, nicidecum. TikTok-ul este plin de oameni care fac zeci de mii de euro pe lună. YouTube-ul este plin de oameni care fac zeci de mii de euro. Majoritatea fac bani ușor. Întrebarea mea este: de ce nu este răsplătită munca pe măsură? Nu sunt cam mari discrepanțele, domnișoară sau doamnă, care ești tu? Și este mult mai bine așa. Măcar știu că vecinul de la colț nu și-a ridicat vila pe spatele meu, pe spatele sudorii mele și pe spatele altor muncitori sclavi care primesc bani cât să treacă strada. Rușine, doamnă, pentru acest comentariu! Rușine! Din cauza ta și a celor ca tine se pleacă din țară, unde se câștigă de la 2000 de euro în sus pentru aceeași muncă pentru care aici câștigi 2000 de lei. Fă calculul, doamnă, și convertește euro în lei, și apoi vorbește.

| NewChangeSociety explică (pentru Violleta2022):

Înveți pe rupte, doamnă. Ai o calificare. Și cât iei? Se merită să zicem 7000 de lei cu cea mai mare și tare calificare pe care o ai? Nu merită, doamnă. Ani pierduți din viață. Ani! Nu îți mai dă nimeni timpul înapoi. Apoi vezi pe unul care se maimuțărește la cameră pe TikTok și câștigă de zeci de mii de ori mai mulți bani decât tine. Despre asta este vorba. Ceea ce tu nu poți înțelege și concepe. Nu poți înțelege! Nu merită munca! Chiar și cu calificare! Chiar și fără! Sunt foarte puțini bani! Nu se mai merită! Și stai tu liniștit, că cerșetorii câștigă mult mai bine. Îi vezi la colțul străzii, râzi de ei, dar și ei râd de tine cât ai fost de prost că nu ți-ai trăit viața și ai stat să înveți și să muncești pentru alții. Ha ha ha. Măcar eu și alții ca mine nu vom ridica vile pe spatele sudorii și muncii tale. Eu primesc 10% din cât produc și ei 90%? Asta înseamnă corporație. Asta înseamnă firmă. Asta înseamnă patron. Asta înseamnă stat!

| Violleta2022 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Si tu de ce nu esti capabil sa faci tiktok si sa castigi multi bani?
Rusine ar trebui sa-ti fie tie, care te plangi de tot si de toate fara sa pui mana sa faci nimic, fiind un parazit al societatii.
Nu-mi plange mie de mila ca stiu ce-i munca,, am invatat pe rupte si m-am calificat si rascalificat de aceea am si ajuns unde sunt azi, profesand deja de peste 3 decenii intr-o tara occidentala, unde locuiesc si am deja dubla cetatenie.
Tu ce scuza ai?
De ce nu inveti sa ajungi cineva care ia salarii de peste 2000 de euro pe luna?
De ce te frustreaza pe tine ce fac altii, care-s mai muncitori si mai capabili ca tine, castigand mult mai mult ca tine?
De ce nu-i copii daca tot ii invidiezi, macar sa castigi si tu cat castiga ei.
De ce nu te faci tu patron sa ai firma ta, sa vezi cum este sa muncesti inzecit sa faci imprumuturi bancare ca sa poti deschide o firma, sa platesti salarii, sa platesti marfa cumparata, electricitatea, aurtorizarile, taxele sa vezi atun ci ca aia 90% profit din capusorul tau, sunt creati doar de invidia ta, nu de cifrele reale ale companiei.
Vorbesti in necunsotinta de cauza, fara sa ai habar ce se intampla in contabilitatea unei firme.
Nu uita ca nu te tine nimeni cu forta la locul ala de munca, oricand poti pleca si poti sa-ti faci propria ta afacere, daca esti un om inteligent si capabil, atunci sa te vad daca te tin puterile si daca o sa dai tu salarii de 2000 de euro muncitorilor tai.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai impresia ca patronii/investitorii traiesc bine? laughing
Nu neg ca unii au ajuns foarte sus, dar daca te uiti la patroni oarecare, care si-a amanetat casa ca sa deschida un butic in chirie, e vai de capul lor. Majoritatea regreta.
Salariul de 2100 de lei pentru angajat, costa 3600 de lei, de fapt.
Sunt multe cheltuieli, iar oamenii care vin sa cumpere, surpriza: tot 2100 de lei au salariu, deci nu vor lasa mai mult de 200 de lei pe saptamana. 10 clienti si abia ai 2000 de lei pe saptamana. Cheltuieli peste 10.000 de lei pe luna, iar in pret, gandeste-te ca 19% trebuie pus deoparte pentru stat (TVA).
Pe patroni e o persiune incredibila, la noi in tara. Pentru ca sistemul bugetar, in ciuda PIB-ului la pamant, vrea bani "ca afara", bineinteles de la sectorul privat.

| NewChangeSociety explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stai liniștit, trăiesc mult mai bine decât pare. Nu mă interesează cât costă de fapt. Pe mine mă interesează câți bani îmi vin în mână. Câștigul net. Asta este problema ta cu statul și trebuie să o rezolvi. Protestează. Ieși în stradă. Faci ceva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Am protestat, nu mai platesc taxe (pe castig) in Romania.
Dar nu e corect sa dai vina pe patroni, comparandu-i cu boierii, cand ei duc in spate toata societatea Romaneasca, dpdv financiar.
Ma rog, o parte ei, si cea mai mare parte, fix multinationalele astea blamate de toti necalificatii.
Daca nu investeau occidentalii in parodia noastra de patrie, falimenta statul de mult, la cum merge 'biznisul' traditional.

| doctorandus a răspuns:

Ma nene, eu am venit lunar net de peste o mie de Euro si tot nu-mi permit sa cheltuiesc zece mii de Euro pe luna.

| NewChangeSociety explică (pentru doctorandus):

Eu nu i-am cheltuit decât o dată, dar de acum nu voi mai cheltui atât de mult. Bine, acești bani au fost strânși pe parcursul mai multor ani.

| suntserios a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Daca ce zici tu nu e doar o fantezie a ta, oamenii care muncesc pe bune pentru banii lor si pentru familie nu ii sparg intr o saptamana pe fete si cazinouri.

Daca nu e fantezie ce zici tu inseamna ca nu e deloc asa de rau cum spui daca ai ajuns sa spargi 50.000 lei pe gagici, inseamna ca se fac bani frumosi in Ro.

| NewChangeSociety explică (pentru suntserios):

Eu nu am familie. Nu sunt bani făcuți într-o singură lună. Sunt bani strânși, puși deoparte. Dacă nu cheltui nimic sau foarte puțin din ei, se pot aduna în câțiva ani. Se pot face bani frumoși dacă ești patron, parlamentar sau ai pensie specială. De asemenea, se pot obține câștiguri din diverse afaceri ilegale sau mai puțin legale. Cu munca cinstită este mai greu.

| suntserios a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Deci tu ai furat banii aia?
Sau esti patron?

| johnnny123 a răspuns:

Deci de fapt care era scopul întrebării? Să te lauzi că ai cheltuit 50.000 de lei în 15 zile și apoi să te plângi de salariile din România?

| NewChangeSociety explică (pentru johnnny123):

Nu. Scopul întrebării era de fapt să arătăm discrepanța între veniturile dintre regi și sclavi, între boieri și sclavi. Ceva de genul acesta. Este atât de mare discrepanța încât nu cred că vor mai munci multe persoane. Așa că ce va fi? Ce se va întâmpla cu România? Cu țara asta? Nu vor mai fi muncitori, nu va mai fi forță de muncă.

| johnnny123 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Păi și tu ce ești în ecuația asta? Rege sau sclav?

Dacă ești sclav, atunci de ce te lauzi că cheltuiești 10.000 de euro în două săptămâni? Iar dacă ești rege, atunci de ce te tot plângi?

| NewChangeSociety explică (pentru johnnny123):

Eu vreau să schimb societatea în care trăim din temelii. Să trag un semnal de alarmă. Să arăt discrepanțele dintre oameni. Să arăt cum trăiesc regii și cum trăiesc sclavii. Asta era ideea. Că oricine poate fi rege. Trebuie doar să îți dorești. Doar să îți dorești să nu mai faci fundul mare la alții și să cauți o cale mai bună de a avea acces la resurse fără să trebuiască să stai în picioare 8 ore.

| johnnny123 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Tu de fapt vrei doar să faci o gargară aiurea pe TPU pentru că în esență ești doar un frustrat fără nicio competență și fără nicio capacitate de a schimba vreodată ceva. Nici măcar pentru el, cu atât mai puțin pentru societate.

| NewChangeSociety explică (pentru johnnny123):

Am numeroase competențe, dar le păstrez pentru mine, fără să permit altor persoane să se îmbogățească pe seama eforturilor și inteligenței mele. Singura persoană care ar trebui să beneficieze de ele sunt eu însumi. Nu doresc să contribui la îngrășarea portofelelor altora. Alegând să fiu independent și să nu depind de nimeni, cred că este cea mai bună alegere pentru mine. Există cei care sunt subjugati și cei care conduc. Trebuie să înțelegem acest lucru odată pentru totdeauna. Ori ești supus, ori ești lider. Depinde de tine ce alegi să fii.

| johnnny123 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Buuun, ține-ți competențele alea magnifice doar pentru tine, să nu cumva să se îmbogățească cineva de pe urma lor.

Întrebarea este, de ce nu ești capabil să te îmbogățești tu de pe urma lor?

| NewChangeSociety explică (pentru johnnny123):

Pentru că am cheltuit toți banii la cazinouri. Dar voi reuși să mă stăpânesc cumva. Am făcut greșeala de a îmbogăți patronii de cazinouri, dar de acum încolo voi reuși să mă controlez. Nu îți fă griji.

| johnnny123 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Asta te-au sfătuit "inteligența și competențele", să pierzi 10.000 de euro la cazino? În cazul ăsta poate că inteligența ta nu e prea inteligentă.

| NewChangeSociety explică (pentru johnnny123):

Se mai întâmplă. Jocurile de noroc creează dependență. Este acea adrenalină care te face să nu mai știi ce faci. Când vezi că nu câștigi, ajungi să pariezi din ce în ce mai mult. De exemplu, un anumit manelist a pierdut 200.000 de euro într-o singură noapte la cazino. Se poate întâmpla să fii puțin băut și să nu mai știi ce faci.

| johnnny123 a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Ți se pare că un manelist beat care a pierdut 200.000 de euro într-o noapte este un exemplu de inteligență?

| Dismally a răspuns:

De ce ar plati cineva mai mult de 2.000 lei un angajat, cand el accepta si banii astia? E o piata libera, salariu e in functie de cerere si oferta, daca nimeni nu va mai accepta sa munceasca pe un salariu mic, vor creste si salariile, pana atunci nu are de ce sa schimbe situatia.

| NewChangeSociety explică (pentru Dismally):

Asta e ideea. Acum nu se mai acceptă salarii sub 10.000 de lei. Parcă ai lovi patronul cu ceva când ceri un astfel de salariu. Desigur, unii te privesc ciudat chiar și atunci când ceri între 4000 și 5000 de lei. Dar nu e nimic ciudat. Acestea sunt prețurile din 2024. Trebuie să ne conformăm. Nu ne interesează ce taxe impune statul. Nu ne pasă de impozite. Ne interesează doar banii care ne rămân la sfârșitul lunii pentru a ne asigura necesitățile de bază și un trai decent.

| mastadont a răspuns:

Stai liniștit că vor emigra alții din alte țări la noi, nu vom rămâne fără forță de muncă. Deja e un influx ridicat de vietnamezi, ce e pentru noi sărăcie pentru ei e lux.
Bravo bravo, acum pun pariu că umbli pe la prieteni să ceri țigări...

| NewChangeSociety explică (pentru mastadont):

Și se spală bine la fund acei vietnamezi? Nu îți e frică să iei o boală de la ei? Dacă aș fi cumpărător, nu aș cumpăra nimic de la ei. Au igienă precară. Tot voi pierdeți. Mai bine cumpăr de la o domnișoară frumoasă decât de la un vietnamez.

| mastadont a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Da tu cum faci întrebi fiecare vânzător dacă s-a spălat la fund înainte să cumperi că nu înțeleg. Nespălați sunt peste tot, ceea ce faci tu se numește rasism și discriminare.

| NewChangeSociety explică (pentru mastadont):

Nu este vorba de rasism. Este vorba de igiena precară. Se știe deja că aceștia nu prea au o igienă prea bună. Ei vin din țări defavorizate. În unele țări nici măcar nu au acces la apă... săpunul este scump. Nu au fost învățați să se spele.

| mastadont a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Complet fals. Pentru asiatici baia este un ritual pe care îl urmează toți încă din cele mai străvechi vremuri pe când în europa baia a fost considerată nesănătoasă până aproape în zilele noastre. Ba chiar prin anii 1920 umblau jandarmii pe străzi să-i spele pe țărani cu furtunul, da, la noi în românia, pentru că oamenii nu știau să se spele.
Cum ziceam, prejudecăți nefondate, rasism și discriminare.

| NewChangeSociety explică (pentru mastadont):

Foarte bine. Dar stai liniștit, că și ei se vor deștepta. De ce să stea în România pe 2000 de lei când se pot duce în străinătate pe 2000 de euro? Au venit aici ca să-și pregătească plecarea, nu să rămână aici să-ți fie ție sclavi. Au plecat de la sclavie și au dat peste altă sclavie, și vor pleca unde este cel mai bine.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cei isteți vor pleca și bravo lor.
Oamenii de rând niciodată nu vor influenta sau schimba țara după placul lor, e mai simplu să găsească o țară pe placul lor.

| NewChangeSociety explică (pentru DeMicUnCălător):

Normal că vor pleca. Nu toți putem fi șmecheri. Nu toți ne punem nevestele la produs. Nu toți avem gâturi late și suntem plini de steroizi. Nu toți putem fi „bombardieri". Mai sunt unii care pur și simplu înțeleg că, în țara asta, nu ai ce să faci și nu poți locui aici ca să fii bătaia de joc pentru 2000-3000 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine să te duci pe 2000 de lei și să ai un venit decât să nu ai de loc și să ceri mereu de la alții.

| NewChangeSociety explică (pentru anonim_4396):

Acela nu poate fi numit venit. Nu îți asigură aproape nimic acel venit. Îl cheltui foarte repede, în 2-3 zile, iar luna are 30 de zile. Ce faci în restul de 27 de zile? Fomică? Pâine cu ceapă?

| Mindfulness a răspuns:

Ai boala pe patroni că ai pierdut la cazinou laughing nu mai baga boss la rahaturile alea mai bine da la femei, barum te alegi cu ceva.

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Nu au treabă patronii cu cazinourile. Cazinourile sunt făcute să te lase în fundul gol. Este un sistem aici. Trebuie să ai ambiție să înțelegi că nu poți să iei bani de la ei și să câștigi. Data viitoare nu voi mai juca atât de mult.

| Mindfulness a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Daca știi teoria de ce te mai joci? Pe mine m-au distrus,nu mai mă bagă nimeni în seamă de când joc acolo,absolut nimeni! Te înțeleg,ești dependent ca mine, probabil e un refugiu din cauza anxietății tale! Te sfătuiesc să le lași definitiv altfel o sa îți pierzi neamul, familia, prietenii totul! Mie și acum îmi vine să îmi pun capăt zilelor de la traume și că am promis unor oameni dragi că nu mai joc și tot am jucat! Ultimul gunoi mă simt! O sa fac tot posibilul sa nu mai calc in viață mea acolo, sa nu mai joc! O sa pun un bilet la fotbal cu 5 lei maxim 10 și aia e,dar cu păcănelele m-am convins! Îți dă câteva ori sa te atragă și apoi îți dă armaghedonul! Ai grija că sunt măsluite,nu tine de noroc așa cum se spune,ei dau castigurile la cine vor ei,la cei cu care se înțeleg bine! Și cu jackpot-urile la fel înainte de întâmplă! Am văzut că umbla și oameni ai legi pe acolo, nici aia nu am încredere! Când pierzi bani multi aia rad de tine cu toții pe la spate cat ești de prost că spargi aiurea bani acolo! Și de mine se râdea! Numai cocalari joaca la așa ceva, și inculți! Deși sunt și oameni inteligenți care joaca, că dependenta nu tine de inteligență! Într-o zi o pierzi multi bani și o să îți pregătești funia, te asigur! Mulțumește-te cu ce ai și nu mai juca acolo! Du-te mai bine la femei când simți sa mergi acolo din compulsivitate!

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Câștigurile de la bilete mi le ia acolo. Când câștigă cineva o sumă mare ei setează aparatele pe 0 și își scot banii. De exemplu am jucat la ruletă. Și este mătrășită. Este imposibil în ce fel dau nr. Nu pot să scot jocurile de pe online și să las doar biletele. La agenții nu joc. Acolo este furt pe față. Cum te prinde cum îți ia banii. Îți ia 1000-2000 de lei imediat. Încerc să mă stăpânesc să nu le mai las banii câștigați la bilete acolo.

| Mindfulness a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Ultima oară când am fost era unul în spatele meu și îi dădea la zaruri la fiecare 20-30 de secunde, in viață mea nu am văzut așa ceva, se vedea că se știa cu cei care lucrau acolo, ăla fata de mine era privilegiat! Mi-a confirmat odată un operator ca ei dau la cine vor ei! Deci, eu zic sa le lași definitiv!

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Nu știu cum e cu zarurile. Am jucat doar la ruletă și mi s-a părut ciudat. Ține serii lungi de numere negre, serii lungi de numere roșii, serii lungi de coloane. Repetă același număr de 3-4 ori. E ceva suspect acolo, un mecanism care acordă cele mai mici câștiguri. Îți iau toți banii dacă te pui cu ei.

| Mindfulness a răspuns (pentru NewChangeSociety):

E un joc la aparate Dice &Roll se numește! Nu contează ce joc este, ei dau câștigul la cine vor ei la păcănele in unele cazinouri, agenții de pariuri. Eu la aparate ma refer nu la ruleta sau alt joc. Daca joci la ruleta lasa-le daca ai deja bani! Daca ai probleme psihice nu e indicat sa te joci la jocuri de noroc! Pe mine m-au pus la pământ rău de tot! Eu ți-am dat un sfat tu faci ce vrei! Mi-e milă zis că dau la cine vor ei un angajat, eu cs prostul deși știam acest lucru din cauza dependenței tot m-am dus! Mai bine mergeam la femei nu rămâneam afectat!
Nu o să îți treacă anxietatea în veci vecilor daca joci la jocuri de noroc! O sa te îmbolnăvești foarte grav psihic! Și o să îți faci și dușmani daca te vad că spargi multi bani acolo + că societatea o sa te marginalizeze!

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Eu nu am pus în agenții. Foarte puțin. Pe online am jucat. Dar și acolo este furăciune. RTP-ul este undeva peste 90-95% la jocuri. Dar nu îl vezi niciodată. Nu am câștigat niciodată sume foarte mari. Adică să fie un câștig de măcar 50.000 de lei. Nu vreau să mai joc la ele. De exemplu să pot pune decât bilete și atât. Dar nu poți scoate jocurile din grilă. Orice bilet pe care îl prinzi, îi bagi înapoi acolo. Așa este. Nu este indicat. Ajungi rău. Anxietată. Și boala psihică se poate agrava. Ajungi să pierzi foarte mulți bani care cu greu îi mai recuperezi.

| Mindfulness a răspuns (pentru NewChangeSociety):

La aparate prinzi septarii a doua zi bagi tot câștigul! Te manevrează psihologic,ultimul tâmpit te fac jocurile sa devi! Sănătatea mentală când o pierzi nu o mai poți readuce la loc cu nici un BAN din LUME! Caută un hobby ceva daca nu vrei sa ajungi rău. De la anxietate de la șocuri emoționale repetate poți ajunge la psihoza apoi la schizofrenie! Și pe patroni, manageri ii doare in pl de tine și de cei care se sinucid din cauza lor!
Du-te la un psiholog că tu mergi compulsiv și joci, nu te poți controla! De aia ți de pare că se uită cei cu ceafa lata la tine într-un fel că te tot vad pe acolo! Într-o zi o sa îți facă felul și aia! Sfatul meu e sa te rogi sa scapi de dependenta, sa mergi la duhovnic, psihologi până nu e prea târziu!

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Este dificil, dar nu imposibil?

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Este dificil, dar nu imposibil crying(((((

| Mindfulness a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Se da parca la psihiatrie ceva tratament pentru adicția asta! Tu joci compulsiv! In spatele acestei dependente cred că se află o tulburare obsesiv compulsiva,și că tu de fiecare data când ești nervos,te supăra cineva sau ceva,te frustrează ceva,te certi cu cineva,te simți inferior cuiva,simți că viața ta e vraiște te duci acolo din compulsivitate! Încerci să îi dai o recompensă de dopamina creierului când te afli in suferința,ca și cum ai vrea sa uiți de acea stare care te chinuie psihic,sa îți induci de la castiguri o stare mai buna,dar ce nu știi tu de fapt este: că aceste jocuri de fapt te distrug pe viață,te lasă cu sechele psihice de nici un medic sau psiholog nu o să te mai facă bine! In spatele acestui viciu se afla foarte multa suferință psihica și tu cu aceste castiguri încerci să le pui sub preș,dar de fapt e o mizerie și un rahat cat un munte sub preșul tau,care se tot aduna la nesfârșit! Într-o zi o sa îți pierzi raționamentul și o să recurgi la sinucidere sau crima!
Mergi la duhovnici, la mănăstiri și roags-te de duhovnici sa te ajute sa scapi de acest viciu până nu e prea târziu! Pe mine m-au terminat psihic și incerc sa te ajut sa nu ajungi ca mine! Poți să scapi daca vrei da trebuie sa lupți! Viata ta psihosocială e grav afectată, relațiile interpersonale, interumane, e un refugiu! Mai bine ajuta un sărac cu mâncare sau ce poți decât să bagi acolo.

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Este greu să știi vreodată motivul. Nu poți înțelege niciodată ce trăiesc eu sau de ce fac anumite lucruri. Încercările mele rămân necunoscute. Poate că un psiholog m-ar putea ajuta. Adevărul este că este foarte dificil să mă mai vindec. Am ales un drum greșit și acum este greu să mă întorc. crying(((((

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Mi-ai atins punctele sensibile, acele temeri pe care nu reușesc să le depășesc. Adevărul este că mă simt mort pe dinăuntru. Așa cum am spus, am ales o cale imposibilă, știind de la început ce mă așteapta.

| Mindfulness a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Un psiholog poate stie! Ce am zis eu contine un sâmbure de adevăr,o sa vezi că și psihologii o sa îți spună le fel pe ici pe colo.
Neadaptarea sociala, mizantropia,marginalizarea,ostracizarea stau in spatele tuturor viciilor! Singuratatea e un dușman de moarte,prea aprig pentru noi tineretul, nu știm să îl gestionam și atunci alegem sa ne autodistrugem cu rahaturile astea de jocuri de noroc! Daca vrei sa ai familia ta, o iubită eu zic sa te lași definitiv, daca nu le lași nu o să se uite nici ultima boschetara la tine! Și la mine e valabil!
Eu te-am ajutat, te-am îndrumat! Ți-am zis și cauzele.

| Mindfulness a răspuns (pentru NewChangeSociety):

Mi ușor să aflu cauzele! Nu trebuie decât să citesc câteva întrebări! Prostia din capul meu nu o pot identifica, pe a altora o pot identifica foarte ușor, pe a mea nu pot! Ultimul rahat de om ma consider că am jucat acolo! Ai grija de tine! Sper sa îți vina mintea la cap până nu e prea târziu!

| NewChangeSociety explică (pentru Mindfulness):

Așa este. M-ai ajutat foarte mult. Îți mulțumesc pentru sfaturi și pentru tot ceea ce încerci să faci. Dar eu sunt dobitoc. Poate că sunt dobitoc. Poate că nu înțeleg. Nu știu. Dar cine știe... poate voi înțelege într-un final și voi face ceea ce trebuie. Am luat-o pe un drum anevoios de mulți ani.