| Lightning1997 a întrebat:

Atunci cand pleci in alta tara, ti se cere in aeroport la plecare / sosire sa arati unde esti cazat sau doar documentele de calatorie?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, in tarile unde se cere viza de turist se cere sa dovedesti ca ai bilet de calatorie dus-intors, cazare asigurata si bani suficienti sa te descurci pe toata durata calatoriei.

Pentru tarile UE nu se cere nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici niste seriale cu verificarile random din aeropoartele mari ale lumii, unde vamesii au dreptul sa te intrebe totul despre acea calatorie, de cazare, cati bani ai la tine, sa-ti verifice bagajele, telefonul si daca esti suspect de carat droguri iti face chiar radiografie.

Sunt pe Facebook de privit seriale numite "Border Security"
pentru: America, Canada, Australia si UK

Uite aici unul din seriale;
https://www.facebook.com/......ps?/watch/

| Violleta2022 a răspuns:

Uite si aici gramezi de seriale cu ce se intampla la VAMA din strainatate, cand esti controlat, verificat si intrebat absolut totul despre calatoria in tara lor: motivul calatoriei, unde stai, daca ai cazare asigurata pe toata perioada, cati bani ai la tine, ce obiective vizitezi samd.

https://www.facebook.com/watch/Sunny-Life-105100294421568/

https://www.facebook.com/......ch/search/

https://www.facebook.com/watch/search?q=border%20security%20uk

https://www.facebook.com/watch/search/?q=border%20security%20america

https://www.facebook.com/watch/search/?q=border%20security%20canada

suntserios
| suntserios a răspuns:

Treabă cu cazarea ți se cere doar in unele tari in care ai nevoie de viza, gen SUA. Pt o simpla călătorie în Europa nu îți cere nimeni așa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

"Treabă cu cazarea ți se cere doar in unele tari in care ai nevoie de viza, gen SUA"

Nu pe aeroport ti se cere, ci cand obtii viza. Viza nu se obtine la aeroport. El intreba daca i se cere pe aeroport, la imbarcare/debarcare.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Am fost de 3 ori în SUA. Fix in aeroport înainte de îmbarcare de 2 ori mi s-au cerut datele de contact la hotelului la care aveam rezervare.
La viza nici nu m au întrebat de așa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

"Fix in aeroport înainte de îmbarcare de 2 ori mi s-au cerut datele de contact la hotelului la care aveam rezervare."

Nu e obligatoriu sa stai la hotel pentru a ti se permite accesul in SUA. Deci, ce relevanta are?!

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

M au întrebat datele de contact unde voi sta in SUA. Că în cazul meu era hotel e altă treabă. Puteam să dau adresa unui prieten sau mai știu eu ce. Ideea e că m-a întrebat

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Si cand intri in alta tara te poate intreba diverse lucruri la controlul pasaportului.
Viza e valabila 10 ani, adica poti merge de nshpe ori in astia 10 ani, cum era sa te intrebe unde te cazezi?!

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Te hotărăști?
Odată îmi zici că la obținerea vizei te întreabă pe urma te contrazici.

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

La obtinerea vizei te poate intreba, sau nu. De fapt e un interviu din care sa-si dea seama daca intr-adevar mergi in SUA pentru motivul pe care il invoci. Dar daca spui ca ai fost, ar trebui sa stii si tu despre ce e vorba. Sau erai minor si vorbea tac-tu si nu mai tii minte?!

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Prietene nu fi bipolar.

Eu ti am zis clar ca nu am fost intrebat la viza, dar tu zici

"Nu pe aeroport ti se cere, ci cand obtii viza."

apoi zici

"Viza e valabila 10 ani, adica poti merge de nshpe ori in astia 10 ani, cum era sa te intrebe unde te cazezi?!"

Despre ce rahat vorbim aici daca tu zici lucruri diferite la distanta de 10 minute?

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Las-o asa.hee hee

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Nici tu nu ai mai înțeles ce ai scris, așa e?

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

N-am timp acum sa-ti desenez ca sa intelegi.

| relian a răspuns:

Documente de calatorie, aia e tot.

| Holiday a răspuns:

Daca pleci intr-o tara unde nu este necesara viza nu ti se cere. Iar daca pleci intr-una unde ai nevoie de viza ti se cere la obtinerea vizei, nicidecum la aeroport. La aeroport doar se verifica daca ai viza. Si bineinteles, documentele de calatorie si pasaportul, sau C.I, dupa caz, oriunde pleci.

| haileewatson a răspuns:

Daca pleci intr-o tara unde iti trebuie viza ca sa intri, da trebuie sa le arati si unde va fi adresa ta din tara respectiva. De exemplu, daca mergi in America ca turist va trebui sa le dai adresa unde vei sta in SUA.
Daca calatoresti in Europa, nu se aplica regula asta, fiindca esti cetatean european si nu iti trebuie viza.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Nu. Pasaport si atat, sau doar buletin daca mergi in tari UE