| anonim_4396 a întrebat:

Auzisem odata o vorbă care suna aşa : "Sunt mândru că trăiesc în România! Îmi e ruşine că am greşit secolul". Se aplică pentru voi?

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu daca se aplica, eu mai degraba consider ca am gresit tara, nu secolul. Si nu are de ce sa imi fie rusine, nici mandru din cale afara nu pot sa fiu, pentru ca nu e alegerea mea nici cand ma nasc si nici unde. As fi chiar mai mandru ca sunt canadian, australian sau macar frantuz, mandria asta ca esti roman este un cliseu invechit.
In privinta secolului, nu cred ca Romania lui Caragiale era mult diferita de Romania de astazi, secolul XX nu a fost deloc unul foarte linistit, iar de Romania evului mediu, practic nu putem vorbi. Iar daca mergem pe calea asta, nu vad cu ochi buni nici macar Romania secolului XXII.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, se aplică într-un fel. Sunt mândru oricum de faptul că sunt român şi că trăiesc în ţara mea.

Răspuns utilizator avertizat
| OoOAkaTZukyOoO a răspuns:

Nu se aplica! E mai bine in Romania decat in Germania, Anglia etc...In tarile alea nu ai nici un fel de intimitate ...credema ca cel mai bine e in ROMANIA!

| angelwithgreeneyes a răspuns (pentru OoOAkaTZukyOoO):

Cum adica in Anglia si Germania etc. nu ai intimitate? raspunde te rog

| OoOAkaTZukyOoO a răspuns (pentru angelwithgreeneyes):

Adica...ai foarte multe restrictii.

| angelwithgreeneyes a răspuns (pentru OoOAkaTZukyOoO):

Ahaa

| RockAge a răspuns:

Hmm. Vorba asta e destul de inteligenta daca o intelegi cu adevarat. Da, cred ca se aplica si in cazul meu. FUNDA? big grin :*