| GeorgeLaurentiuMihai a întrebat:

Având 1 an și 2 luni la ultimul loc de muncă și lucrând câte 5-6 zile pe săptămână
câteodată și marțea fie de la 12 fie de la 18 până la 2-6-7 dimineața
Miercurea de la 12 la 2-3-4 chiar și 8 dimineața
Joia de la 17 până dimineața la 7-8
Vinerea de la 18 sau 20 până dimineața la cel puțin 11-12 ziua
Sâmbăta de la 18 sau 20 până dimineața la cel puțin 11-12 ziua
Duminică de la 17 până la 2-3-4 chiar și 6-7
Domeniul Horeca
Intr-un an și 2 zile cam câte zile de concediu ar fi trebuit să am? Mie mi-au plătit decât 17 dar din ce calcule am făcut îmi reies 24.5 zile
Cel mai haotic program de muncă din viața mea și am 37 de ani

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Concediul de odihna nu se acorda pe ore ci pe an de munca si este de minim 20 zile lucratoare, conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.144.
(1) Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor.
(2) Dreptul la concediu de odihnă anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări.
  ART.145.
(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2)Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte în contractul individual de muncă, cu respectarea legii şi a contractelor colective de muncă aplicabile.
(3)Sărbătorile legale în care nu se lucrează, precum şi zilele libere plătite stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil nu sunt incluse în durata concediului de odihnă anual.
(4) La stabilirea duratei concediului de odihnă anual, perioadele de incapacitate temporară de muncă, cele aferente concediului de maternitate, concediului paternal, concediului de risc maternal, concediului pentru îngrijirea copilului bolnav, concediului de îngrijitor şi perioada absenţei de la locul de muncă în condiţiile art. 152^2 se consideră perioade de activitate prestată."
Daca ai plecat de la locul de munca inainte de a efectua concediul de odihna atunci aveai dreptul sa-ti plateasca cca 23, 4 zile.
Solicita sa-ti plateasca aceste zile si, daca nu o fac, poti sa dai angajatorul in judecata si vei castiga.

| Pocait01 a răspuns:

Https://lege5.ro/......55312-2001

Chiar și dacă ai fi nou-angajat ar trebui să ai minim 18 zile... poate-ți vin banii în două tranșe. Totuși vorbește cu angajatorul că poate a luat în calcul și alte lucruri.

| GeorgeLaurentiuMihai explică:

Sunt niște jegosi și nu vor să plătească, nu am avut nicio problemă cu ei mă refer să fi făcut ceva rău și totuși îi doare undeva să plăteașcă toate zilele deși am avut 2 contracte pe salariu minim pe economie și totuși la ANAF declarat nici măcar un sfert din el