Abh
| Abh a întrebat:

Avand in vedere ce vremuri traim, credeti ca cei care au murit in Revolutia din 1989 au murit degeaba?

Răspuns Câştigător
| anyia a răspuns:

Atunci toti strigau ''LIBERTATE''. Au primit-o, a cazut comunismul si Romania a devenit o tara libera, dar cu ce folos? Azi ne batem joc de tot si toate...deci e o intrebare dificila. Acei oameni au murit degeaba? Oameni nevinovati, care nu doreau altceva decat sa scape de poverile aduse de acel regim drastic, oameni care a lasat in urma familii, amintiri frumoase...pentru ce? Pentru ca noua, actualii romani sa nu ne mai pese ca cineva a murit pentru ca noi sa traim asa. Este intr-adevar greu si astazi cu criza asta, dar mallurile si magazinele toate sunt pline, dar atunci stateai la coada pentru o bucatica de paine.
Si-acum, depinde din ce perspectiva privesti lucrurile, dar au fost multi oameni nevinovati care au murit deoarece se aflau in locul nepotrivit la momentul nepotrivit.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sincer, au murit pentru libertate.
Dar a cui, nu se știe!
Sărbători fericite!
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu numai că au murit degeaba dar ei nici măcar n-au ştiut PENTRU CE au murit happy.
Numai bine.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Cei care au murit in revolutie sunt niste eroi si nu au murit degeaba, noi trebuie ca zi de zi sa incercam sa facem ca sacrificiul lor sa nu fie zadarnic.

| Hombre a răspuns:

A avut un tel si nu a murit degeaba, noi traim degeaba.

April
| April a răspuns:

Intrebarea ta imi aduce in memorie unul dintre cele mai dramatice strigate care au rasunat in istorie:"Vom muri si vom fi liberi!"Daca numai libertatea de care ne bucuram astazi, fie de a exprima ceea ce gandim, fia de a circula oriunde ne doreste inima si unde ne permite banul, si tot nu putem spune ca au murit degeaba; sufletele noastre regreta sacrificiile inutile de vieti, dar mai tare doare moartea de idealuri.Numai speranta ne-a mai ramas dar si ea pare ca-si trage sufletul...Nu stiu cat de bun o fi anul ce. iata, sta sa vina, dar putem varsa, potrivit traditiei o picatura de vin pentru sufletele celor ce au nutrit sperante in 89.Sa le fie somnul lin.

neluL
| neluL a răspuns:

NU! cum sa moara degeaba? am participat activ la revolutia aia! Vremurile astea noi le-am votat, noi le-am ales! Asta e rezultatul gandirii noastre!

| morena a răspuns:

Tind sa cred ca nu! Cel putin ei au sperat ca fac ceva bun sacrificandu-se pentru binele nostru, dar spre dezamagirea, celor care mai traiesc dintre ei, vad cu stupoare ca locul lui Ceausescu l-au luat alte jigodii! Cei ce au murit, sigur au murit fericiti ca au facut ceva util si au ramas in istorie! Saraca istorie! Istoria Romaniei, un sir lung de minciuni, un popor de lasi si tratori, mincinosi si hoti! Istoria se repeta si in zilele de azi! Atata timp cat in fruntea tarii sunt jegurile care ne conduc, lumea ne confunda si ne catalogheaza, in rand cu ei! Deci cati ar mai trebui sa moara,, degeaba'' sa fie bine si in Romania?

| Kylexy a răspuns:

Da au murit degeaba ca bine tot nu. si ma refer la noi oameni de rand. rromi ca spun direct ne-au patat in toate tarile europene

| ƦoyJoиЭsJR a răspuns:

Au o parte in care au murit degeaba, uite unde am ajuns...
Dar daca nu ar fi murit am fi ajunss...mult mai rau.

| DeathLord93 a răspuns:

Au murit cu speranta ca mai rau decat ce au trait ei nu se poate insa se pare ca s-au inselat sad oricum au fost si cativa ani buni dupa aceea mai exact pana in 2004 cand a venit boschetu asta la conducerea tari.

| FreakyHalloweenBoy a răspuns:

Pai, si da si nu...Au murit degeaba vorbin despre cum arata Romania astazi din punct de vedere turistic, politic, economic etc. Dar pentru anii dupa care am iesit din revolutie n-au murit degeaba pentru ca noi simteam nevoia de libertate

| ghineanamaria a răspuns:

Nu de ce sa moara degeaba.Au avut onoarea de a aparea tara.Stima din partea mea pentru ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal, cred ca multi au murit "din greseala", adica se aflau la locul nepotrivit, in momentul nepotrivit. Ca avem libertate, DA, e adevarat! Dar faptul ca i-au omorat pe sotii Ceausescu si asa ne-am eliberat de comunism, asta este o mare si trista greseala. Ei au fost doar marionetele, adevaratii Mizerabili si-au schimbat doar numele de scena si au continuat sa actueze fara nici o picatura de remuscare. Suntem un popor naiv, ce se lasa condus de o banda de corupti fara scrupule. Ce pacat ca bietii martiri AU MURIT DEGEABA!