| anonim_4396 a întrebat:

Avand in vedere > Decretul - Lege 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri, cat este indemnizatia lunara a unui copil (urmas) a carui parinte a facut puscarie in perioada : luna 03. 1958-luna 08. 1959 (1 an si 5 luni!) in baza decretului de mai sus?

In cazul actelor sale scrie ca va primi o indemnizatie lunara de 100% din indemnizatia de care ar fi benficiat parintele sau decedat.

Deci ce suma se ofera pe luna si pentru ce perioada, tinand cont de detaliile pe care vi le-am oferit mai sus?

Decretul fiind din 1990 nu cred ca sumele trecute acolo mai sunt de actualitate sau nu am eu idee daca a fost reactualizat print-o lege (citisem ceva cu reactualizare in monitorul oficial 2009, acum vad ca l-am mai modificat o lege din 2019).

Am citit in decret de asemenea faptul ca :
art.4 (3) In functie de evolutia preturilor si a tarifelor, indemnizatiile prevazute la alin. (1) si (2) se actualizeaza prin hotarare a Guvernului, o data cu indexarile aplicate pensiilor si celorlalte drepturi de asigurari sociale de stat.

Pentru persoana in cauza care a executat o pedeapsa privativa de libertate in baza unei hotarari judecatoresti ramase definitive sau care a fost lipsita de libertate in baza unui mandat de arestare preventiva pentru infractiuni politice (art. 1 alin.1 lit. a? ) perioada 03. 1958-08. 1959

Cat este indemnizatia lunara a fiului acestuia si pe ce perioada se va face?

Si daca voua vi se pare normal ca fiul si urmasii sa ia acesti bani in conditiile in care cel care a fost "persecutat" ca a spus bancuri cu Ceausescu sau ce rahat a facut el, a primit si el la randul sau pe langa pensie ani de zile indemnizatie lunara!

Si 2 de ce fiul sau ar lua indemnizatie 100% precum tatal sau decedat la fel ca sotia celui ucis, persecutat? Cu conditia ca sotia sa nu se fi remaritat.

Sa inteleg ca indemnizatia aceasta este de 700 de lei pe luna pe o perioada de 1, 6 ani?

1 răspuns:
| Mavni a răspuns:

Am citit si eu acum prima data aceasta lege.
https://lege5.ro/......ainatate-o
Unde vezi tu 700 lei/luna?
Inteleg ca 1, 6 ani ii asimilezi cu perioada de detentie. Si hai sa fim seriosi, nu a facut nimeni puscarie pentru ca a spus bancuri cu Ceausescu. Se ziceau la greu. Ar fi trebuit ca toata populatia sa fie in puscarii.
Cat despre "In functie de evolutia preturilor si a tarifelor, indemnizatiile prevazute la alin. (1) si (2) se actualizeaza prin hotarare a Guvernului, o data cu indexarile aplicate pensiilor si celorlalte drepturi de asigurari sociale de stat.", pensiile nu au fost indexate in functie de evolutia preturilor si nici a inflatiei.