| hândel a întrebat:

Aveti retea de recirculare a apei calde in cartierul vostru, sau avortii astia va fura si pe voi legal? Cate minute asteptati pana sa curga apa fierbinte la robinet?

5 răspunsuri:
| hândel explică:

@ Chuky, eu astept de 2 ore si nimic, iar tu un minut?! Nu-mi dai si mie adresa ta, ca vreau sa fac un dus. Hai ca te las sa-mi iei rapanul de pe spate cu lama aia stralucitoare din mana ta.hee hee

| eu_stie_tot a răspuns:

Da stiu despre ce vorbesti. Dimineata eu intru ultimul la baie sa ma spal si tot trebuie sa stau vreo 5 min pana vine apa calda. Conducetele sunt vechi izolatia la fel si nimanui nu-i pasa pentru ca jumate din vecini au centrala. Asa e in Romania.

| Mwhahahaa a răspuns:

Nu stiu. 1 minut sa zic asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna happy

Da... astept si astept cateva minute, si e nasol cand fac baie...
Buna faza cu "ne fura legal" da este adevarat... dar asta este romania... si chiar nu le este greu sa ne corupa si inca atat de "legal"... dar suportam caci nu avem ce face.

Mult succes kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conducta de reciculare ar trebui sa existe intre punctul termic si separatia de coloane din subsolul blocului. Practic prin aceasta recirculare se asigura in permanenta apa calda la subsol, pe coloana, urmind ca in cazul unei cereri de apa calda ( deschidere de robinet ) apa sa vina relativ repede, din subsol pina la robinetul respectiv. Exista o problema. Multe asemenea conducte au fost desfintate dar si... daca aceste conducte ar functiona, apa ar costa mai mult deoarece se consuma curent pentru circulatia punct termic - subsol + incalzirea ( tinerea ei in permanenta la temperatura optima ).
In concluzie, daca vreti apa calda instant, costa!
Mai este o problema de care nu se vorbeste... din cauza saraciei multi nu se spala, nu exista consum de apa calda, deci apa se raceste pe tevi ( nu exista nici recirculare ).