| LanguageMaster a întrebat:

Avocatura atrage juriști mai buni decât justiția?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea sa fie asa, desi nu exista o statistica, avand in vedere ca avocatii foarte buni castiga mai mult decat magistratii, iau numai cazurile pe care le vor, nu au un program fix, pot avea mai mult timp liber.

2 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Nu mai buni neaparat, dar cu siguranta mai smecheri.
Tocmai ca se afla de parte opusa a baricadei, si pentru ca au jurat supunere eterna marelui zeu,, Ban", de cele mai multe ori fac eforturi disperate de a gasi portite de scapare din gheara justitiei si se pot folosi chiar de unele,, scuze" puerile si ridicole (legale de altfel).
Cu cat persoana reprezantata e mai odioasa si mai nelegiuita, cu atat sansele de a castiga banaretul sunt mai mari si in virtutea juramantului facut marelui zeu, au devenit maestri in a gasi,, chichitele" pe care sistemul nostru de legi, din pacate inca le prezinta.
Pace

| Jackpot2 a răspuns:

Depinde de ce vrea fiecare și de ce ii place. Procurorii oricum au salariile cele mai bănoase și judecătorii evident. Avocații dacă nu au procese logic nu au nici bani.