| leeanna a întrebat:

Azi am primit un raspuns "genial" din partea primariei sector 3, directia urbanism la intrebarea mea legata de rampa de la scara blocului. Domnul ce se ocupa de directia urbanism mi-a spus asa: "doamna, primaria nu face asa ceva. scrieti o cerere catre asociatia de proprietari si daca vi se aproba o faceti din banii dumneavoastra". Doamna administrator mi-a spus insa ca trebuie sa ma duc la primarie sa cer sa se faca aceasta rampa doar daca sunt persoana cu handicap locomotor. Doamne in ce tara traim. Oricum ar fi simt ca orice as face ma lupt cu morile de vant si pe toti ii doare fix undeva.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Revin cu argumentatia. Primaria nu va investi in proprietatea voastra (a asociatiei de proprietari) si este normal sa primesti un raspuns negativ, tonul discutie depinzand de tine si de cel de la urbanism.
Faptul ca in asociatie voi intre voi nu va intelegeti e problema voastra, nu se va implica nimeni sa o rezolve. Toate cele enumerate sunt probleme inerente coproprietatii in care ai intrat de bunavoie prin dobandirea apartamentului si se pot rezolva numai si numai intr-un singur fel: prin iesirea din aceasta coproprietate.
Inteleg problemele tale intrucat am locuit ani buni intr-un bloc cu 66 de apartamente pe scara, cu 75% pensionari si 20% chiriasi. Inteleg ca te lupti cu morile de vant, dar crede-ma, nu e de vina nici tara in care traim, nici primaria careia i-ai adresat o cerere aiurea, nici administratorul care a incercat sa te indrume si nici macar vecinii care nu sunt de acord sa plateasca pentru o rampa de care nu au nevoie. E pur si simplu o constrangere a proprietatii comune asupra unei cladiri.
Si o lamurire pentru cei care cred ca doar cladirile in care locuiesc handicapati locomotor: ce facem cand o astfel de persoana vrea sa vina in vizita?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Oricat te-ar deranja raspunsul, cel de la primarie avea dreptate. Blocul este proprietatea comuna a dvs. a celorlaltor proprietari, primaria nu face investitii intr-un imobil proprietate privata. Pentru a intelege raspunsul lor, faceti un exercitiu de imaginatie: inchipuiti-va ca blocul ar apartine unei singure persoane - chiar credeti ca primaria ar avea datoria de a construi o rampa de acces pe proprietatea acesteia? (juridic problema este identica).
Tot ce puteti dvs este sa propuneti asociatiei de proprietari construirea acestei rampe, iar daca nu se hotaraste asta, practic nu aveti ce face. Nu este vorba de faptul ca pe toti ii doare undeva, ci de faptul ca nu puteti dvs sa construiti pe banii altora, indiferent de avantajele finale.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, ai dreptate, pe toti ai doare drept in cot, nu sint interesati de nimic, parerea mea este sa faci o adresa mai sus decit primaria si sa-ti expui punctul de vedere, explica situatia ta si poate vei primi un raspuns afirmativ, nu se stie de unde sare iepurele.Iti doresc multa bafta.

| MihaiA a răspuns:

Nu iti plateste primaria acea rampa ( oricum nu stiu cat de scumpa poate fi ) insa ai nevoie de autorizatie de la primarie, si de la asociatia de bloc.

O tara condusa de tampiti dupa parerea mea

| claudiarebecca a răspuns:

Da, cam asa e.
dar sa stii ca situatia nu e disperata. faza cu "ofera o ciocolata" se practica mai nou si pentru informatii legate de cum sa fac., ce acte imi trebuie., cat ma costa. in plus, imbunatateste relatiile dintre tine si reprezentantii primariei. si nu uita un zambet inocent si binevoitor. oamenii vor sa simta ca au facut un lucru extraordinar asa ca la sfarsit expediaza si un va multumesc multe de tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi aduc bine aminte ce am scris:-sa ti se demonstreze (legea)ca primaria nu are fonduri pentru asa ceva. dar imi inchipui ca or sa iti spuna ca esti impertinenta.si daca tot nu merge, cauta in bloc o persoana care are probleme de sanatate legate de sistemul locomotor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In bloc sunt persoane cu dizabilitati si care au nevoie de rampa?
In general n-am vazut ca blocurile de locuinte sa fie prevazute cu asa ceva.
Poate ca n-ar fi rau sa existe, pentru carucioarele copiilor etc.
Convingeti pe toata lumea din bloc si construiti-o...cred ca e la fel ca la interfon - vor toti, atunci toti platesc si se face!
Problema e ca vor fi reticenti vecinii de bloc, in cazul in care ei n-au nevoie de asa ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze, revin, cred ca n-am inteles bine intrebarea : o platesti tu?
Daca da, cred ca e suficient sa ai acceptul locatarilor/ asociatiei de locatari si apoi depui o cerere la primarie ca sa avizeze constructia.
Presupun ca n-or sa-ti ceara proiect ca la o constructie propriu- zisa, dar mai stii? fa-l si p-ala daca trebuie, n-o sa coste o avere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma nu mesc Petre Cristian am 28 de ani si sint o pesorna cu dizabilitati rocomotor si mise incalca legea 448/2006 din legea pesonelor cu dizabilitati pomeme sint cu gramada va spun cate va la bloc nu ezistra rampa de coborare si urcare nu sint in misloce de traspot rampe de comorare si urcare la instituti publice nu ezisra rampa de face cuparaturi sau ate activiteti in parcuri nu sint veciuri publicie si petru e casa fac nevoile fizicie. Legea dor pe hartie nu real in pratica libetatea de espimare si libertate de alegere sau discriminalea este a casa in Romniea. In Romniea mise incala lege la tote a.n.p.h nu face nimic am sunat si te tine asa sa scape de tine dar nu ma las pagubasi astept sa fiu respectate drepurile mele si altora ca mine care nu vb ce se intpla in Romniea asta. Cine vrea sa ma ajute si sa luptam sa ma caute pe e-meil crysty_dizabilitati@yahoo.com sugestile dumnavostra este bine venite si sa facem ce va cu aste care nu fac nimic sa ziciem nu indifereinta care de caraterizeaza. Dau in judecata ciei care a trebui sa fac ce va foarte clar deganesc pe zi pe mine cu judecat osai racoresc o sa chistig tot nu vreau ca copii mei sa sufere din cauza ca e nu fac nimic o sa ma lupt cu e acist sistem ticalos care se nu meste colutiea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma nu mesc Petre Cristian am 28 de ani si sint o pesorna cu dizabilitati rocomotor si mise incalca legea 448/2006 din legea pesonelor cu dizabilitati pomeme sint cu gramada va spun cate va la bloc nu ezistra rampa de coborare si urcare nu sint in misloce de traspot rampe de comorare si urcare la instituti publice nu ezisra rampa de face cuparaturi sau ate activiteti in parcuri nu sint veciuri publicie si petru e casa fac nevoile fizicie. Legea dor pe hartie nu real in pratica libetatea de espimare si libertate de alegere sau discriminalea este a casa in Romniea. In Romniea mise incala lege la tote a.n.p.h nu face nimic am sunat si te tine asa sa scape de tine dar nu ma las pagubasi astept sa fiu respectate drepurile mele si altora ca mine care nu vb ce se intpla in Romniea asta. Cine vrea sa ma ajute si sa luptam sa ma caute pe e-meil crysty_dizabilitati@yahoo.com sugestile dumnavostra este bine venite si sa facem ce va cu aste care nu fac nimic sa ziciem nu indifereinta care de caraterizeaza. Dau in judecata ciei care a trebui sa fac ce va foarte clar deganesc pe zi pe mine cu judecat osai racoresc o sa chistig tot nu vreau ca copii mei sa sufere din cauza ca e nu fac nimic o sa ma lupt cu e acist sistem ticalos care se nu meste colutiea.

| leeanna explică:

Dragii mei va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Ceea ce m-a deranjat la domnul de la primarie a fost raspunsul si tonul pe care l-a exprimat. Regis, crede-ma ca primul intrebat a fost administratorul blocului si el mi-a spus ca aceste rampe sunt "treaba" primariei si asta doar daca am handicap locomotor. Ca am un administrator de bloc cretin care nu-si face treaba si nu cunoaste ce si cum, asta e alta mancare de peste. Dar sa fac ceva pe banii mei si sa beneficieze un intreg bloc nu mi se pare normal. E clar ca nu vor sa faca si asta e. E un bloc de pensionari si tineri suntem doar 5 sau 6 familii. Ce sa va mai spun, ca de 3 zile ma chinui sa rezolv si problema cu apa calda care ca sa ajunga la etajul 10 trebuie sa o las sa curga 15 minute? si la final platesc apa calda dar consum 80% rece? aici in bloc ma zbat cu morile de vant. ce sa va mai spun, ca pe banii mei le-am adus de la electrica o echipa sa le demonstreze ca blocul nu are impamantare deoarece ma acuzau ca atunci cand am renovat apartamentul am facut "manarii" la fire in casa sa fur curent? problemele sunt multe si degeaba le-am dat zeci de solutii, nu ai cu cine. La noi in tara asta minunata, raspunsul la probleme se da pe criteriul "daca e complicat, trimitem la alt departament" sau ceva de genul. drept urmare am ales sa las caruciorul in portbagajul masinii si sa-l montez si demontez la fiecare iesire cu pitica la plimbare. asta e si sa auzim numai de bine.

| leeanna explică:

Regis, crede-ma ca stiu sa vorbesc cu oamenii si ce ton sa folosesc, dar exista unii care, oricum si oricat de frumos si mieros ar fi tonul si oricat ti-ai alege cuvintele... e degeaba. Iar ultima ta intrebare le-am adresat-o si lor. In plus de asta crede-ma, am o cunostinta cu handicap locomotor de la varsta de 2 ani (are 21 acum) si i-au construit parintii acea rampa. Asta mie mi se pare tragic. Induferenta celor din jur. Eu nu am handicap sunt doar operata si nu am voie sa ridic greutati. Si ce ma surprinde este ca nici unul dintre cei de varsta a 3a din bloc nu se gandeste ca poate oricand sa fie intr-un scaun cu rotile. atunci poate vor intelege necesitatea unei rampe.